Ilbay Balcı: “Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon kucak yüklemek”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Saz Şairi Balcı, ‘Köyümde sürmek için bire bir sürü nedenim var’ projesi bünyesinde 693 mahalle muhtarıyla aynı araya gelerek, projenin detaylarını ve faizsiz kucak desteğini anlattı.

Uygulama Oteli’nin konferans salonunda planlı toplantıda konuşan Vali Saz Şairi Balcı, muhtarların kendileri amacıyla çok önemli olduğunu belirterek, koyun projesinde muhtarlara şişman ağırbaşlılık düştüğünü tabir etti. Vali Balcı, “Muhtarlar bizim köylerdeki, mahallelerdeki gözümüz, kulağımız, elimiz, ayağımız. Devletle ulus arasındaki köprüdür. Devletin tamam potansiyeliyle, imkanlarıyla millete hizmet için fethetmek talip tıpkısı aileyiz. Van’ı seviyoruz. Yılmadan yorulmadan banane demeden, problem üretmeden, aşkla, şevkle, canla, başla Vanlı hemşehrilerimizin yaşamlarına dokunacağız. Van’a harıldamak hepimiz amacıyla aynı şereftir” dedi.

“Hedefimiz tıpkı yılda 10 bin aileye toplam 1 milyon kucak duman etmek”

Çiftçilere yönelik başlatmış oldukları faizsiz emniyet imkanını muhtara anlatan Ilbay Şair Balcı, şöyle konuştu:

“Şu dakika çiftçilerimize yönelik başlatmış olduğumuz koyun projelerimiz ile akim faizli, 1 sene ödemesiz, çiftçimizin tercihine bakarak 7 veya 5 yıl vadeli cesaret imkanı sunuyoruz. Yegâne eşya bankanın kara listesinde olmamak gerekiyor. 2 kefil ile 200 bin liraya büyüklüğünde başarısız getiri, 200 bin liradan fazla olunca de yüzdelik 3 yahut 4 getiri uygulanacaktır. Bu projeyi köylümüze siz muhtarlarımızın anlatması gerekmektedir. Hedefimiz 10 bin aileye 100’er koyunla 1 milyon koyun isnat etmek. Bu projeyi çok önemsiyorum. Çiftçilerimiz krediyle aldıkları koyunla rastgele hak kayıpları da olmayacaktır. Koyunları biz değil, siz kendiniz alacaksınız zaten. 6 ile 24 ay aralığında koyun olacak. Siz kendiniz koyunu bulup, veterinerlerimize bildireceksiniz. Veterinerlerimiz bankaya ‘uygundur’ raporu verdikten sonraları paranız yatacak. Kulağında küpesi olacak ve sigortalı olacak koyunlar. Antrparantez bu projeden yararlanan hemşehrilerimizin veterinerlik hizmetlerini bile biz Van Büyükşehir Belediyesinden karşılayacağız. Ayrıca çiftçilerimizin arazide hayvanlarını sulamak amacıyla kullandığı sıvatların kurumları bile bitmeme edecek. Pergola desteklerimiz da olacak. Zirai sulamalarını bile tığ yapacağız. Hiçbir çiftçimizin kafasında bire bir çekinti olmasın. Bu projeyle şu an 3 milyon olan kucak sayımız 5 yıl bilahare 8 milyon olacaktır. Bu projede önce 100’e giren köylerimize birlikte armağan adına hizmette evleviyet vereceğimizi afişe etmek istiyorum.”

Mahallelerin içme suyu ile alakalı sorunlarına dahi değinen Ilbay Balcı, “Öncelikle gelgelli sular halledilecek. Cazibedar akıtma hattı yoksa taharri sistemlere geçilecek. İlla ki eksiğimiz vardır. Bu bile maharet sorunlardır. Bunu belirtmek istiyorum ki içmece suyu sıkıntımız bulunmayan. gelişmemiş sorunların bile 1 sene içerisinde tamamını bitireceğiz. Bu noktada üstelik muhtarlarımız işi takip edecektir. Vatandaşlarımıza dimdik su içireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşımızın faydalı duası bizimle olsun, bu bize bildirme şişman gücü verir”

Tarıma mail ilgi duyduğunu anlatan Balcı, “Mahallelerimizde semere fidesi desteklerimiz olacak. Ne bölgede hangi meyve yetişiyorsa o bölgedeki muhtarımız taleplerini kaymakamlık tarım müdürlüklerine iletecekler. Yemiş dikilecek yerlere ürün dikeceğiz. Çok cüzi tıpkı bedel ile sonuç fidelerini dağıtacağız. Meyvelerimizin benzeri kısmını sonbaharda aynı kısmını da ilkbaharda dikeceğiz. Bunların birlikte arıcılığa da desteklerimiz olacak. Bağ Bozumu döneminde tahminî 50 milyon TL mesabesinde sertifikalı yavru desteğimiz olacak. Bunun da yüzde 25’ini siz ulama payı yerine vereceksiniz. Tığ üstelik cesamet yerine yüzdelik 75’ini karşılayacağız. Bu projeden dahi kestirmece 10 bin çiftimizin faydalanmasını bekliyoruz. Rustik hizmetlerde birlikte tarımsal çalışmalarımız bitmeme edecektir. Vatandaşımızın hayır duası bizimle olsun, bu bize sunu iri gücü verir” diyerek konuştu.

Milletvekillerinin bile birer istişare yaptığı derinti, çekilen hatırat fotoğrafı ile sona erdi.

Toplantıya Ilbay Ozan Balcı, Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal ve Abdullahat Arvas, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, kat başkanları alım müdürleri ve muhtarlar katıldı. – VANShare: