Ilbay Vekili Sarıfakıoğulları: “Mersin’e yer sarsıntısı bölgesinden 180 bin güç geldi”

Mersin Vali Vekili Harun Sarıfakıoğulları, İl Güven Müdürlüğü verilerine göre, depremin yaşandığı tarihten bugüne 180 bin kişinin yer sarsıntısı bölgesinden Sazak’e geldiğini söyledi.

Sarıfakıoğulları, il binasında ait kurum müdürlerinin birlikte katılımıyla düzenlediği toplantıda, 6 Şubat tarihinde 9 saat arayla Kahramanmaraş Elbistan ve Pazarcık merkezli, herkesi derinden etkileyen iki iri depremin meydana geldiğini hatırlattı. 11 el ve 13 milyon insanı etkileyecek şekilde oldukça zehir mahsus depremlerin arkası sıra devletin eksiksiz amme hava ve kuruluşlarıyla afetin ortaya çıkardığı olumsuzluklara müstacel tıpkı şekilde karışmak ve yaraları kazanmak için takkadak seferber edildiğini vurgulayan Sarıfakıoğulları, eş zamanlı olarak sivil toplum kuruluşları ve fahri vatandaşların dahi bu seferberliğe rastgele hangi bir ferman beklemeksizin destek verdiklerini söyledi.

Bu tatlılıkla başta hareket felaketinin yaşandığı bölgeye bitişik iller atılmak amacıyla herkesin, felaketi hayatiyetli insanların birlikte olduğunu, acısını paylaştığını ve dertlerine ilaç oluşmak için var güçleriyle savaşım ettiğini kaydeden Sarıfakıoğulları, “Bu istikamette Mersin Ağacı ve Mersinliler olarak bizler bile cümle imkanlarımız ile lüzumlu kıyamet bölgesinde çalışmalara katılarak, gerekse depremzede vatandaşlarımızı ilimizde mihman ederek, milletimizin mutluluk sathında sergilediği teavün ve dayanışma seferberliğine kıvrak tıpkı şekilde katkı sağlamaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimiz tarafından depremden etkilenen vatandaşlarımıza sağlanan ayni ve nakdi yardımların yanı sıra, yerli imkanlarla üstelik vatandaşlarımıza herhangi bir türlü desteği sağlamaktayız” dedi.

Deprem bölgesinden 180 bin can geldi

Açıklamasında, İl Güvenlik Müdürlüğü verilerine bakarak, depremin yaşandığı tarihten şu anne büyüklüğünde mecmu 180 bin kişinin yer sarsıntısı bölgesinden Mersin’e geldiği bilgisine üstelik meydan veren Vali Vekili Sarıfakıoğulları, “Hareket bölgesinden gelerek tahaffuz ihtiyacı amacıyla valiliğimize ve kayamakamlıklarımıza başvuran 65 bin 496 vatandaşımızın konaklama ve başka bilcümle ihtiyaçları karşılanmıştır. Vatandaşlarımızdan 10 bin 808’ni KYK yurtlarımızda, 5 bin 27’sini Milli Eğitim Müdürlüğüne ilişkin pansiyonlarda, 2 bin 703’nü amme misafirhanelerinde, 3 bin 118’ni bilgisizlik kampları ve 43 bin 840’nı ise otel ve apartlarda misafir ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“22 bin 650 yaralı geldi”

Konaklama imkanının yanında tagaddi olanağı birlikte sunulan depremzede vatandaşların gelişigüzel ihtiyacının karşılanmasına güç mücahede gösterildiğini dile getiren Sarıfakıoğulları, “Bu istikamette 45 bin 325 vatandaşımıza psiko-içtimai bindi ekipleri eliyle bakım verilmiş, Sosyal Teavün ve El Birliği Vakıflarımız yoluyla 40 bin 807 ailemize ayni arkalama desteği sağlanmıştır. Yer Sarsıntısı bölgesinden afetin yaşandığı ilk günden bugüne 22 bin 650 gaileli, keyif tesislerimize otama tevessül etmek üzere getirilmiş veya zat imkanlarıyla başvurmuştur. An itibarıyla 900 hastamız yataklı vagon sağlık tesislerimizde otama görmektedir. Bu hastalarımızın 185’i sakil bakımımızda, 715’i servislerde yatmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

12 bin 980 öğrenci okullara yerleştirildi

Derem bölgesinden Mersin’e gelerek eğitim tedris hizmeti alan 12 bin 980 öğrencinin okullara yerleştirilerek eğitimlerini sürdürmelerinin sağlandığı bilgisini de veren Sarıfakıoğulları, antrparantez öğrencilerin tamam pusula, kırtasiye ve çul ihtiyaçlarının Milli Terbiye Bakanlığı yoluyla karşılandığını belirtti.

Mersin Limanının üstelik yaralıların bölgeden kişmiri ve gelgel yollarının yanında Bahir Kuvvetlerine ilgili gemilerle kente getirilmesi üstüne yüce ayrımsız görev yürütme ettiğini kaydeden Sarıfakıoğulları, antrparantez az dışından bahir eliyle gönderilen ayni yardımların gene limanda karşılanarak kolaylıkla yer sarsıntısı bölgesine ulaştırıldığını anlatım etti.

‘Evin Yuvam Olsun’ kampanyasına destek çağrısı

Sarıfakıoğulları açıklamasında, Mersin Ağacı’den zelzele bölgesinde 3 bin 320 personel ile 134 gelişim makinesinin görevlendirildiği bilgisini de paylaşırken, bire bir soru konusunda fahiş icar artışları üstüne ilgili kurumların denetimlerini sürdürdüğünü söyledi. Sarıfakıoğulları, bu çerçevede İçişleri Bakanlığı ve Afad Başkanlığınca başlatılan ‘Evin Yuvam Olsun’ kampanyasına birlik Mersinlileri destek vermeye çağırdı.

656 yavru ailelerine teslim edildi, 33 bebeğin ailesi aranıyor

Öte yandan Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya ise tıpkı soru üzerine, Sazak’bile şu zaman itibariyle 33 kimliği tayin edilemeyen çağa bulunduğunu, bunlardan 21’nin hastanelerde, 12’sinin ise çocuk evlerinde denetleme altında tutulduğunu söyledi. 656 çocuğun ise ailelerine tasdik edildiği bilgisini veren Topkaya, kimliği belirlenemeyen bebeklerin, başvurma eden ailelere DNA uyuşmasına göre konfirmasyon edileceğini kaydetti. – MERSİN

Share: