Ilişki Haber Sen, Ulus PTT Uğrunda Sorunlarını Anlattı: “Fiyat İşe Denk Ecir Verilmesini İstiyoruz”

Bilgi: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Almaç: AZİZ METİN TURAN

Ilişki Danışma ve İletişim Çalışanları Sendikası (Birlik Bilgelik Sen) üyeleri Ankara Ulus’ta PTT şubesi uğrunda yaşadıkları sorunlarını dile getirdi. Sendika üyeleri, “Eşit işe Değer Ecir verilmesini istiyoruz. PTT’ da İHS’li personele uygulanmakta olan ve çalışanı balaban sıkıntıya sokan Takat Sınırı uygulamasında yapılan fark ile 60 nüsha günlük 1200 skor mahiye teslim zorunluluğu getirilmiştir. Şalter personelinin takat sınırı puanlarında kısıtlamalara gidilmiş öyle kim bir nice personel daha çok başarım ücreti alamayacak kuzuluk gelmiştir” açıklamasını yaptı.

Ilişki Bilgi Sen, Ankara Ulus’ta PTT binası önünde PTT A.Ş. personelinin sorunlarına ilişkin matbuat açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Bağlantı Bilgi Sen Genel Başkanı Ömer Budak, şunları söyledi:

“Sendikamız ve yöneticileri aleyhine oluşturulan bu suratsız iklime karşın biz hak arama mücadelemizden yaz geçmiyoruz. Bu minvalde buradan PTT Umumi Müdürlüğü yetkililerine da sesleniyoruz.

EŞİT İŞE EŞİT SEVAP VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

PTT’ dahi heykel farklılıklarının kaldırılmasını İHS’li personelin ve antrparantez tekmil personelin kadroya alınması üzere Say Bakanlığı gözetiminde yürüttüğümüz çalışmalara bindi verilmesini istiyoruz. Tıpkısı işi fail çalışanların maaşları arasındaki uçuruma varan aylık farklılıklarının hele İHS’li Şalter Büro Görevlisi, Ulak ve Teknikerlerin aldıkları ücretlerin ayrımsız işi yaptıkları 399’lu personelle bedel kuzuluk getirilmesini istiyoruz. Denk işe Kıymet Ecir verilmesini istiyoruz. PTT’ üstelik İHS’li personele uygulanmakta olan ve çalışanı büyük sıkıntıya sokan Performans uygulamasında yapılan uymazlık ile 60 sayı günce 1200 nüsha mahiye teyit zorunluluğu getirilmiştir. Gişe personelinin performans puanlarında kısıtlamalara gidilmiş öyle kim birçok personel çıktı başarım ücreti alamayacak ayla gelmiştir. Bu durum doğrusu düşük ücretlerle etkin İHS’li personele şişman bir maddesel gravite oluşturmuştur. Buradan yetkililere sesleniyoruz Takat Sınırı uygulamasına getirdiğiniz kısıtlamaların tıpkı dakika geçmiş kaldırılmasını istiyoruz. Antrparantez başarım uygulamasının ağız ağıza kaldırılmasını istiyoruz. Son zamanlarda bilcümle PTT Başmüdürlüklerince müvezzi personele günlük dağıtım sayı limitleri verilerek bu limitlerin günlük teslimi istenilmektedir. Bu limitleri karşılamakta çalışanlar üstün çabalama göstermelerine karşın kendileri dışında oluşan nedenlerden ekolojik ortam matlup adetleri karşılamakta zorlanmaktadırlar. Personel elbette işini yapacak ve ekmeği için tam temiz veriyi gösterecektir fakat bu limitleri karşılamakta zorlanmasının bir nice Personel elbet işini yapacak ve ekmeği nedeni bulunmaktadır. Şöyle kim; PTT ayrımlı statülerde personel ve ayrımlı birçok mevzuata dayalı tıpkı tevzi sisteminde çalıştığından gönderilerin konfirmasyon süreleri uzamakta mergup limitler karşılanamamaktadır. Bu durumun düzeltilmesi belirlenen limitlerin karşılanabilir olması amacıyla öncelikli namına statü farklılıklarının ortadan kalkması, kuruma gerekiyorsa şayet personel alımı yapılması ve mevzuat yönünden değişikliğe gidilmesi gerekmektedir.

“GÖREVDE ITILA VE ÜN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVLARININ AÇILMASINI İSTİYORUZ”

PTT’ da ince süredir görevde yücelme ve şöhret değişikliği sınavı yapılmamaktadır. Bu format personelin hava aidiyetini damarı bozuk etkilemekte, geleceğe dair beklentilerini düşürmektedir kim sonucunda personelin verimliliğini damarlı etkilemektedir. Bu nedenlerle bire bir an önce personelin kişi statüsünde yükselmesini sağlayacak Görevde Itila ve şöhret değişikliği sınavlarının açılmasını istiyoruz.

“AYLIK TEŞVIK ANLAŞMALARINDA PAHALILIK ORANINDA ARANJMAN YAPILMASINI GEREKMEKTEDİR”

PTT, Yetkili Sendika ve Bankalar beyninde yapılan Mahiye Özendirme ihalesi sonucunda eğin seviyede bire bir ittifak mamul ve seçme PTT Personeli 15.250 TL Mahiye promosyonu almıştır. Ancak aradan geçen antlaşma içerisinde enflasyonun artması Mahiye Promosyon anlaşmalarında Para Şişkinliği oranında aranjman yapılmasını gerekmektedir. Bu yönde PTT Genel Müdürlüğünün vacip adımları atmasını bekliyoruz. Bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

“EL YARDIMI ÜCRETLERİNİN ARTIRILMASINI VE PROSEDÜRDEKİ KISITLAMALARIN KALDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Şişman Sözleşmede elde ettiğimiz tıpkı yarar olan sefer yardımından Özellikle Büyükşehirlerde görev fail personel erişim maliyetlerinin artması zımnında ceplerinden harcadıkları misil ücretini kurumdan alamaz hale gelmiştir. Bu nedenle öğün müzaheret prosedüründe vacip düzenlemelerin yapılarak kez yardımı ücretlerinin artırılmasını ve prosedürdeki kısıtlamaların kaldırılmasını istiyoruz.

“PARÇALANMAMIŞ ÇALIŞANLARIN ÇALIŞTIKLARI SAAT BÜYÜKLÜĞÜNDE MESAİ ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ”

İHS’li Gişe Bölüm Görevlisi, Benekli ve Dağıtım Müdürlerinin himmet ücretlerinde kısıtlamalara gidilmiştir. Bu konuda mukteza düzenlemelerin yapılarak yekpare çalışanların çalıştıkları saat büyüklüğünde mücahede ücretlerinin ödenmesini istiyoruz.

“PERSONELİN AKARSU İSTİHKAKININ AKSATILMADAN VERİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ”

Ayrıksı kurumlarda örneğini görmediğimiz sahada ve masada etkin yekpare PTT personeline verilen akarsu yardımının dağıtımında serencam zamanlarda aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklığın giderilerek personelin akarsu istihkakının aksatılmadan verilmesini rica ediyoruz.”Share: