İran, John Bolton’a yönelik suikast iddialarını reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani konuyla ilişik yaptığı mukayyet açıklamada, MEMLUK’li hız yetkililerin “politik saiklerle ve geçerli kanıtlar sunmadan” bu ülkedeki bire bir İran vatandaşını suçladığını savundu.

TRT Haber’in haberine bakarak Kenani, “İran, bu gır gır ve asılsız suçlamalar bahane edilerek, İran vatandaşlarına müteveccih seçme eyleme alın elem uyarıda bulunmakta ve İran vatandaşlarının haklarını kavzamak için arsıulusal hususiyet çerçevesinde değme tür tedbiri ahiz hakkını hafi tuttuğunu vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi, İran Kıvrılma Muhafızları Ordusu mensubu olduğu argüman edilen Şehram Pursafi adlı tıpkısı İran vatandaşını Trump döneminde millî düzenlilik danışmanı adına görev fail Bolton’u öldürme planları yapmakla suçlamıştı

Açıklamada, Washington’daki federal mahkemede açılan cürüm duyurusunda adı güzeşte Pursafi’nin şu an MEMLUK dışında olduğu ve yakalanması durumunda “arsıulusal bire bir cinayet planına maddi destek sağlamaya çalışmaktan” yargılanacağı bilgisi verildi.

İran, Bolton’u Teşrinisani Süleymani suikastıyla angajmanlı olmakla suçluyor

Trump döneminde 2018-2019’de yaklaşık 1,5 yıl millî asayiş danışmanlığı özne Bolton, görev süresi boyunca ve öncesinde İran’a yönelik kaba söylemlerde bulunmuş, Bolton’un fariza yaptığı dönemde İran ile KUL direkt çatışmanın eşiğine gelmişti.

ABD, 3 Aile 2020’de Bağdat Havalimanı’nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani’nin miftah konvoyuna hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda Süleymani ölmüştü.

İran Inhina Muhafızları Ordusu komutanları özellikle kalkışmak için İranlı yetkililer, saldırının faillerinden öç alınacağını duyurmuştu.

İran, 19 Ev 2021’de Kasım Süleymani’ye müteveccih suikastla angajmanlı oldukları iddiasıyla Bolton ve Trump’ın da aralarında olduğu peş dozaj çarkıt ÇAKER’li yetkilileri müeyyide listesine aldığını açıklamıştı.

Hamaney’in internet sitesinde Trump’a müteveccih suikast animasyonu

İran lideri Ayetullah Mürtefi Hamaney’in resmi genel ağ sitesinde, İranlı general Teşrinisani Süleymani’ye suikast emrini veren eski BENDE Başkanı Donald Trump’a suikast düzenlendiğini gösteren tıpkısı animasyon yayınlanmıştı.

Sonuç yerine 21 Nisan’bile Inhina Muhafızları Ordusu komutanlarından Ulvi Gönül Tengsiri, Washington’un Tahran’a yaptırımları tahammül ve gâh imtiyazlar karşılığında MEMLUK saldırısında öldürülmüş Süleymani’nin intikamını almaktan gerileme teklifinde bulunduğunu ancak öç planlarının değişmez olduğunu söylemişti.

Teşrinisani Süleymani ile ilişik bomba bilgi

 

John Bolton’dan can alıcı çarpış itirafı!

 

John Bolton’ın görevden alınmasının perde arkası!

 

Share: