İran ve Rusya birlikte peyk üretecek

İran İletişim ve Hikmet Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur, evvel Rusya aracılığıyla Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan “Hayyam” uydusuyla ilişik izah yaptı. Zarepur, uydunun 500 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleştiğini ve şu esas büyüklüğünde uydudan 4 kat çevir sesi aldıklarını rapor etti.

Rusya ile ortak istihsal hattı

İranlı Icra Vekili, uydunun Rusya eliyle İran adına üretildiğini söyledi ve ekledi: “Hayyam uydusunun fırlatılması üzere Zalim tarafı ile 400 saatten fazla konuşma yapıldı. Bu uydunun ikinci, üçüncü ve dördüncü versiyonları amacıyla Rusya ile ortak üretim hattı kuracağız.”

Çaşıtlık üzere kullanılmayacak

İran Feza Ajansı Başkanı Hasan Salariye bile Hayyam uydusunun “espiyonaj” üzere kullanılacağına dair iddiaların akıllıca olmadığını belirtti: “Hayyam, katıksız kaynakların yönetimi, madencilik, ekincilik ve yer alanlarında kullanılmak için standartlara göre tasarlanmış ve üretilmiş benzeri takdir uydusudur.”

600 kilo ağırlığında

Uydunun 600 kilo ağırlığında olduğunu ve bu yüzden çaşıtlık faaliyetleri amacıyla kullanılamayacağını dile getiren Salariye, “temsilci uyduların belli başlı ayrımsız boyutta ve belirli bir yörüngede olduğunu” sözlerine ekledi.

İran Feza Ajansı Başkanı, Hayyam’ın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve 5 sene süresince faaliyette olacağını bildirdi.

Hangi olmuştu?

Tahran yönetimi, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda muammer İranlı gök bilimci, matematikçi ve âşık Ömer Hayyam’dan düzlük uydunun dün Moskof Soyuz 2.1b peyk taşıyıcı roketle Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldığını açıklamıştı.

İran Feza Ajansı, efdal çözünürlüklü alıcı ile donatılan uydunun, çevresel gözlemler için kullanılacağını ve tamamen İran’ın kontrolünde kalacağını duyurmuştu.

Toplanan bilgilere bambaşka tek ülke erişemeyecek

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilerin bambaşka hiçbir talih tarafından erişilemeyeceği ve yalnızca sivil amaçlarla kullanılacağı söylenmişti. Buna kıymet Washington Mesnet gazetesinde güzeşte hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Garplı düzenlilik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya cebin çarpışma sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” encam sürülmüştü.

ABD’den İran’ın Moskof yapımı uydusu üzere “tehdit” ifadesi

 

İran’dan uranyum zenginleştirme açıklamaları

 

İran, Rusya ile ticarette ruble ve riyal kullanmaya başladı

 

Rusya Ululuk Başkanı Putin, İran’da

 

İran ve Gazprom’dan 40 bilyon dolarlık antant zaptı

 

İran’da 62 kişide kolera belirleme edildi

 

Share: