Iri Taarruz’un üzerinden 100 yıl geçse üstelik bibi Afyonkarahisar’da kurşun ve tolga bulunuyor

Iri Taarruz’un üzerinden 100 sene geçmesine rağmen savaşın yaşandığı arazilerde bozguna uğratılan Yunan askerlerine ait tolga ve mermilere rastlanıyor.

Milli Mücadele yıllarına ilişkin uzun yıllardır bölgede icraat yapan Afyonkarahisarlı araştırmacı-yazar Hasan Özpunar, ulaştığı belgelerle Büyük Hücum ile ilişkin kitaplar kaleme alıyor.

Kentte kayran kılavuzluğu dahi yapan Özpunar, 100 yıl önceki Afyonkarahisar’bile savaşın yaşandığı arazilerde gezerken gücük süre evvel Palikarya askerlerine ilgili tolga ve çokça sayıda kurşun buldu.

Iri Hücum’un başladığı araziyi sık sık gezen Özpunar, AA muhabirine, Türk askerinin nehiy altındaki Afyonkarahisar’da Yunanlara karşı Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kalecik Sivrisi, Tınaztepe ve Çiğiltepe hatlarında çok şişman mücadeleler verdiğini söyledi.

Arazideki araştırmaları sırasında bölgede Yunanlara ilişkin çok sayıda eşyaya halen daha rastlamanın mümkün olduğunu nâkil Özpunar, şöyle konuştu:

“Büyük Taarruz’un 100. yılını kutladığımız bu yılda bile Afyonkarahisar’daki arazilerde patlamış ve patlamamış haddinden fazla sayıda kurşun var. Bunların yanında işgalci Palikarya askerlerine ait tıpkısı miğfer de bulduk. Miğferi, arazide içerisine yer meşbu halde gördük. 100 sene sabık açık arazide miğfer, haliyle çok sayıda yağmur, kar görmüş ve deforme reşit. Bazı parçaları dağılmış olmasına karşın günümüze kadar gelebilmiş.”

“50-60 sene evvel artık Yunanlara ilişkin pırtı bulunuyordu”

Özpunar, miğferin Yunan askerine ilgilendiren olduğunu dönemin belgelik fotoğraflarını incelemesi ve ön kısmındaki çift başlı kartal ve krallık armasından tespit ettiğini kaydetti.

Milli Mücadele dönemi açısından miğferin bugüne büyüklüğünde gelebilen eşsiz eserler beyninde olduğunu vurgulayan Özpunar, “Miğfer ve arazide bulunabilen mermiler, bize 100 sene ilk Afyonkarahisar’de çok acı mücadeleler verildiğini gösteriyor. Bundan 50-60 yıl önce de bölgedeki arazilerde çokça sayıda Yunan askerlerine ait postallar, kasaturalar ve değişik eşyalar birlikte bulunduğu biliniyor.” dedi.

“Müzede sergilenmeli”

Hasan Özpunar, Dumlupınar’a büyüklüğünde olan arazide Yunanlara ilgilendiren eş eşyaların bile halen henüz bulunabileceğini bildirdi.

Bulunan eşyaların dahi esirgeme edilmesi gerektiğine belen eden Özpunar, “Şimdilik bu bulduğumuz Palikarya askeri miğferi ile mermileri, Balaban Taarruz zaferini herkese afişe etmek için vitrinimizde saklıyoruz. Fakat, bölgedeki arazilerde mevcut eş eşyaların Afyonkarahisar’birlikte oluşturulacak Milli Savaş ve galebe müzesi bünyesinde sergilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda elimizden geldiği büyüklüğünde desteğe de hazırız.” ifadesini kullandı.

Share: