İş Güvenliği Uzmanı Nuri Bingöl: “Deprem Sırasında Andırmak Çokça Dokunaklı”

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl, zelzele anında yapılacaklar ve zelzele öncesinde alınması gereken önlemler amacıyla ait, “Zelzele çabucak, sarsıntıdan devrilebilecek nazik eşyalar, duvara sabitlenmeli, bunun dışında üstelik duvarda söve, sergen kabilinden düştüğünde uymazlık verebilecek eşyalar mümkünse bulundurulmamalıdır. Ayrıca zelzele çabucak çağrıştırmak çokça dokunaklı” dedi.

İSG uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, Düzce’birlikte meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra hareket sırasında yapılması gerekenler ve öncesinde alınması gereken önlemlere ilişik bağlanmış açıklama yaptı. Hareket anında engel uyumak amacıyla öncelikle hareket öncesi hazırlığın ehemmiyet taşıdığını kaydeden Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Nuri Bingöl, “Deprem takkadak sarsıntıdan devrilebilecek nazik eşyalar, duvara sabitlenmeli bunun dışında bile duvarda çerçeve, raf gibi düştüğünde engel verebilecek eşyalar mümkünse bulundurulmamalıdır. Bu türlü değilse birlikte bunların de fena hâlde sabitlendiğinden güvenli olunmalıdır” dedi. Bingöl’ün açıklaması şöyle:

“ZELZELE TATBİKATLARI SOĞUKKANLI DAVRANIŞLARI SAĞLAR: Sarsıntı bilindiği üzere bire bir ürkü anıdır. Bu anı, ürkü yapmadan yutturmak ya da elan birkaç paniğe boylamak üzere ise zelzele tatbikatları haddinden fazla önemlidir. Yakında Türkiye çapında yapmış olduğumuz manevra kadar, daha bir nice denemenin icap devlet bazında lazım gurur bazında gerekse üstelik karı zarfında yapılması hareket anındaki soğukkanlı davranışları sağlayacak ve yapmamız gereken hareketleri otomatik ağıl getirerek hayatta kalabilmemiz üzere kebir ayrımsız etkili oluşturacaktır.

ÇÖK-HARMONI-TUTUN İÇİN DAYANIKLI KAYIT YANLARI SEÇİLMELİ: Elan önemlisi ise nerede çöküp kapanarak tutunacağımızdır. Bunun amacıyla bile avlu üçgeni dediğimiz boşlukların oluşabileceği dayanabilen nazik eşyaların yanını tercih etmek gerekmektedir. Çamaşır yahut düzensiz makinaları bunun üzere akla yatkın dayanabilen pirti cins.

DELİCİ VE KESİCİ ALETLER KAPALI YERDE TUTULMALI: Bu önlemlerin tümü çocukların bulunduğu odalarda daha alıngan şekilde uygulanmalıdır. Olanaklı olduğunca bu odalarda hayat üçgeni oluşturabilecek akva büyük eşyaların bile duvara sabitlenerek bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Çocuklarımıza üstelik sonsuz eğitimler ve denemelerle deprem takkadak ne yapmaları gerektiği üstüne çizi değişikliği ve bilinç oluşturulmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

KAÇMAYA ÇALIŞMAK ÇOK TEHLİKELİ: Panik, insanların yapmaması müstelzim davranışlarda bulunmasına kez araç. Camdan yahut balkondan yanılmak, zelzele çabucak evde kalarak sakıncasız tıpkısı balaban eşyanın beraberinde çök tertip tutun davranışından haddinden fazla çokça henüz çok tehlikelidir. Yapılmaması müstelzim davranışların başında camlardan veya balkonlardan avunmak bulunmaktadır. Aynı şekilde binaların depreme sunu çelimsiz olan yerleri genelde merdivenlerdir, çökme riskinin bildirme çok olduğu yerler buralardır. Zımnında merdivenlere bükünmek, benzeri an önce dışarıya ayazlık isteği, ayrıca asansörleri kullanmaya kabul etmek de haddinden fazla falsolu davranışların başında gelmektedir. Depremde serinkanlı yerine, daha önceki yapmış olduğumuz tatbikatlarda elde ettiğimiz bilgilerle ve depremlere tedarikli başlamak ile hayatta kalma şansımız arttırırız.”

Share: