İstanbul Bahçelievler Belediye Reisi Batur, BM’de iklim mevzulu konferansta konuştu

İstanbul Bahçelievler Belediye Reisi Melik Keleş, BM Belde Programı ve BM İnsan Yerleşimleri Programı’nın katkısıyla New York’ta BM Genel Merkezi’nde planlı “İklim için Değiş Yaratanlar: Deneyimsizlik İklim Eylemi için Sayısal İnovasyon” konferansına katıldı.

Konferans sonrası AA’nın sorularını yanıtlayan Batur, Bahçelievler’üstelik abuhava değişikliği üstüne gençlerle birçok mücahede yaptıklarını söyledi.

Gençleri iklim üzerine bilinçlendirmek amacıyla çalışmalar yürüttüklerini tamlayan Bahadır, gençlerle aynı dram çalışması yaptıklarını ve iklim değişikliğine müteveccih neler yapılabileceği konusunda bire bir panel düzenlediklerini anlattı.

Keleş, BM eliyle bu çalışmaları dolayısıyla nida edildiği konferansta, Bahçelievler’birlikte gençlerle neler yaptıklarını ve gençlerin iklim değişikliğiyle savaş üzerine neler yapabileceğini anlattığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının çıkardığı parçalanmamış yönetmelikleri uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Bahadır, şöyle bitmeme etti:

“Bunun haricinde özlük vizyonumuzla gençlere bu bilinci vermeye himmet ediyoruz. Şayet gençler bu işe eş çıkarsa abuhava değişikliğini minimize edecekler. Yoksa aşağılık dünyamız iklim değişikliğinden etkileniyor. Pakistan’daki dominant felaketi bunun aynı sonucudur. Bu büyüklüğünde havalar ısınmasaydı, buzullarda erime olmasaydı sularda artım durumu olmayacaktı ve bu kadar su baskını olmayacaktı.”

Bahadır, güzeşte sene Kastamonu’dahi yaşanan baskın felaketinin birlikte global abuhava değişikliğiyle münasebetli olduğunu belirtti.

Bahçelievler Belediye Başkanı, gençlerle iklim değişikliğiyle ilişkin ayrımsız basiret ortaya koyduklarını anlatım etti.

“Bu işin anne sahibi gençler”

Konferanstaki konuşmasına ait hikmet veren Bahadır, “Bu işin (abuhava değişikliğiyle uğraş) ana sahibinin çoluk çocuk olduğunu vurguladık. Bu konuda dikkatlerini çektik. Çünkü basit gençler bu işe el atarsa, dilek verirse, ellerini taşın altına koyarsa sayısal benzeri dönemde sayısal çalışmalarla iklim değişikliğinin önüne geçebiliriz. Bunu kabullenmeleri, üstlenmeleri gerekiyor.” dedi.

Keleş, gençlerin yanında kadınların birlikte iklim değişikliğiyle mücadelede yetişkin racon oynayabileceğine işaret etti. Keleş, abuhava konusunda eğitilmeleri halinde kadınların bu bilinci çocuklarına ve ailelerine aktarabileceklerini söyledi.

Batur, Çevre Bakanlığının cesim tıpkısı hissedar olduğunu, bakanlığın ismine “İklim Değişikliği” ifadesinin eklenmesinin oylumlu ölçüde şuur oluşmasını sağladığını dile getirdi. BM’nin dahi eke bir paydaş olduğunu vurgulayan Bahadır, BM ile abuhava değişikliği üstüne çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.Share: