İSTANBUL-BAKAN GELGEL İLK EVİM-İLK İŞYERİM IÇTIMAI BASAMAK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik, esbak açıklanan Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman sosyal konut projesiyle ilgili, “Milletimizi sunma haddinden fazla sevindiren şey, yeni yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 tenzilat oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi aynı basamak hakkına sahip olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonradan doğan dinç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mazi Cumhuriyet tarihinin bildirme iri sosyal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çalım İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen içtimai ev hamlesine ilişkin alçalma edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki aynı otelde planlı toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder da yer aldı. Icra Vekili Kurum, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin müracaat aldığını belirtti.  Bakan Hava, projeyle ev ve icar fiyatlarında dahi düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BASAMAK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Nazır Hava, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla alay malay, zait ayrımcılık kendisine ifade ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Martir ve gazi ailelerimiz üzere 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Sakat kardeşlerimize gine ayrımsız şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize de 50’şer bin konut kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK YOL ÖZEL GÖZ HAKKINA SAHİP OLACAKLARBakan Hava, “Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi tıpkı bölük hakkına erbap olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonraları doğan güre kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Başvuru üzere 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal konut projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde yer beş altı benzeri yıl durma etmesi veya o ilin nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor. Seçkin haneden sadece benzeri müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa hane, gelişim namına başvuracaklarsa gelişim yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 SÜLALE 2 BİN 800,  3 ARTI 1 AILE 3 BİN 187 LİRABakan Alım, “Milletimizi en çokça sevindiren şey, yeni yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız içtimai konut projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata erbap 2 zait 1 konutlarımıza, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta ehil olacaklar. Toplanmış 850 bin liralık fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Daha önceki 14 bin ve 16 bin adına açıklanmıştı. Yapılan vazifeli mahiye artışları vesilesiyle bile bu oranları artırdık. İstanbul’da sekmen geliri 18 bin liranın, sair illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşımıza başvuru kapımız zahir” dedi. Bakan Çalım, taksitlerin sözleşmeden bilahare başlayacağını ve toplanmış ofis bedelinin yüzdelik 10’unun peşinat olarak verileceğini söyledi. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’birlikte, 12 bin 500’ünü İzmir’dahi, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’üstelik, 7 bin 500’ünü Konya’üstelik, 4 bin 500’ünü Kayseri’birlikte yapılıyor.

SOSYAL GÖZ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAKBakan Çalım, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız göz sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı da kısaca 10 milyona nail olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLERAlt yapıları ve imarı tamamlanmış arsalar üstelik sunulduğunu belirten Icra Vekili Gurur, “Toplam 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki soy arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar müstakil konutların yapılacağı arsalar. Hane büyüklükleri birlikte 105-150 metrekare arasında değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 yıl önel ile faizsiz bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 yıl içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Maharet destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye konuştu. Nazır Kurum, paylı parsel için de maaş 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİBakan Gelgel, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize kullanılmamış iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin sayı gelişim yerimizi evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin eskimemiş iş yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksit taksit, 120 ay vadeyle sanayicimize, genç girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

KONUT VE KİRA FİYATLARI DAHI ETKİLENECEK

Vekil Alım, “Yuvalarımızın aksiyon yerlerimizin toplam yatırım değeri tahminî 900 bilyon teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon teklik. Bu bedelin yüzdelik 40’ını üstelik devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan çok finansal ve üretime dönük tıpkısı soylu erki hareketliliği başlatacak. Familya ve kira fiyatlarında doğrusu proje duyulur duyulmaz dun gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.

– Karaköse

Share: