İstanbul Cesamet Tiyatroları eskimemiş sezona degaje repertuvarla başladı

İstanbul Izzet Tiyatroları (DT) sezonun önceki prömiyerini bu akşam gerçekleşecek “Don Kişot’un Maceraları” eseriyle yapıyor.

Kullanılmamış sezona ait AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Ihtişam Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, güzeşte yıldan devam eden 38 modül baziçe olduğunu, yıpranmamış oyunlarla bu sayının mevsim sonuna kadar artacağını belirterek, “Sıradan iki canlı bir repertuvar. Kestirmece on oyun daha ekleyeceğiz bunlara. Imdi pandeminin de etkisinden kurtularak henüz hareketli ve iri prodüksiyonlara yöneldik.” dedi.

Karslıoğlu, Tarıq Ali’nin yazdığı, Nurullah Tuncel’in yönettiği “Tuman Kişot’un Yıpranmamış Maceraları” isimli eserin Mecidiyeköy Şişman Sahne’bile gösterileceğini aktararak, oyunun Avrupa’nın Müslümanlara, çingenelere, kendiliğinden olmayanlara zahir yaklaştığını ve sergilenen sınırlı ırkçılığı anlatan ilginç benzeri ürün olduğunu dile getirdi.

“Aynı Ruhun Hikayesi” ünlü tek şahsiyet oyunun bile bu mevsim sahnelenecek önceki eserlerden olduğunu belirten Karslıoğlu, şu bilgiler verdi:

“7 Kadın müzikali var. Süprizi öncelikle söyleyim. Süreyya Operası Sahnesi’ni ayda tıpkı hafta kullanmaya başlıyoruz İstanbul DT kendisine. Bu bizim amacıyla haddinden fazla koca ayrımsız şeydi, en iri hayallerimizden biriydi. İstanbul DT’bile yordamlı olduğumdan beri benim da en nazik hayallerimden biri; benzeri Kadıköylü olarak, Süreyya operasında İstanbul DT’nin saha almasıydı. Bu sene bu gerçekleşiyor. Seçme ayın evvel haftası, Süreyya operasında aynı müzikli oyunumuzu oynayacağız. Ayrıca oraya birlikte akla yatkın namına benzeri müzikal çalışmaya başlıyoruz; Tango Pera. Sağlam çalışmaları bitmeme ediyor. Rahmetli Ragıp Ertuğrul’un yazdığı bir müzikal. Müziklerini Senet ve Gökhan Şeşen kardeşler yapıyor. Müzikleri hazırlanıyor. Iri ihtimalle familya kocaoğlan kabil sahnelenecek.”

Simge Goncagül, İstanbul’üstelik sahnelenecek

Kubilay Karslıoğlu, kendisinin yönettiği, Bertolt Brecht’in “Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı eserin de hazırlıklarına başlandığını, 4 Kasım’de izleyiciyle buluşacağını söyledi.

Eskimemiş yazarların oyunlarına de repertuvarda yer verdiklerinin altını çizen Karslıoğlu, “Gökhan Kocaoğlu’nun yöneteceği, ‘Bence Cani Öldürdü’ adlı komedi oyunu, Kurtcebe Turgul’un yazdığı benzeri romandan yeniden kendisinin oyunlaştırdığı tıpkısı kitap. Bunlar DT sahnelerinde acun prömiyerleri yapacak.” ifadelerini kullandı.

Karslıoğlu, repertuvarda mutat bir Türk eserine de düzlük yöneltmek istediklerine dikkati çekerek, Oktay Arayıcı’nın unutulmaz eseri “Rumuz Goncagül”nam Timur Selçuk’un müzikleri ve Yengi Algöz rejisiyle sahneleneceğini kaydetti.

İstanbul Ululuk Opera ve Balesi (İDOB) ile AKM’üstelik iki kurumun sanatçılarının bu arada fon alacağı bire bir müzikal üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekleyen Karslıoğu, “AKM bize çok nazik tıpkı ivme, büyük tıpkı yordam kazandırdı. (İDOB ile) Yeniden ayrımsız araya gelmeye başladık. Artık tıpkı mekanları paylaşıyoruz. Natürel yerine bir araya gelince bile ortak proje üretme isteğimiz oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Civan Canova’nın benzeri oyunu mevsim süresince izleyiciyle buluşacak

Kubilay Karslıoğlu, ağustos ayında yaşamını yitiren Civan Canova için birlikte sanatçının benzeri oyununu sahneleyeceklerini dile getirdi.

Canova’nın çok ongun bir tiyatrocu olduğunun altını çizen Karslıoğlu, şunları söyledi:

“İyi ayrımsız baziçe yazarı, haddinden fazla gani benzeri oyuncu, çok bereketli benzeri ressamdan bahsediyorum. Bizde de oyunları oynanmış, edebi kurulumuzdan eski güçlü haddinden fazla oyunu var. Tığ yine ona sevgimizi yayımlamak için tıpkı oyununu avutmak istiyoruz. Ne oyununu oynayacağımıza değişmeyen vermedik amma takatli çok güzelce oyunu var. Onlardan birini seçeceğiz ve bu sene mutlak Civan’ın bir oyunu İstanbul DT’dahi oynayacak.”

Karslıoğlu, sezon süresince yaklaşık 15 oyunun elan repertuvara ekleneceğine belen ederek, 50’nin üzerinde oyunun seyirciyle buluşacağını dile getirdi.

Kültür Yolu Festivalleri’ne, İstanbul DT’nin oyunlarıyla katılacağını dile getiren Karslıoğlu, Diyarbakır’üstelik Alicenap Kaplanoğlu’nun yönettiği “Limon” oyununun, Ankara’de “Alyoşa” ve “Seneye Zaman” oyunlarının, Çanakkale’de ise tıpkı çocuk oyunu ile sürpriz tıpkısı etkinlikle festivalde yer alacaklarını aktardı.

Kubilay Karslıoğlu, salgının etkileri nedeniyle az buçuk endişeli başladıkları eski sezonu yüzdelik 80 dolulukla tamamladıklarını, zaman boyunca birçok kere turne programına bile katıldıklarını söyledi.Share: