İstanbul Valisi Yerlikaya, gaziler ve aileleriyle yemekte buluştu Açıklaması

İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle düzenlenen yemekte gaziler ve aileleriyle bire bir araya geldi.

Florya’da mevcut restoranda düzenlenen program, Kur’an-ı Selek tilavetiyle başladı.

Vali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Haset’nün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı benzeri dolaşma olduğunu söyledi.

“Bizler şehadeti ve gaziliği bildirme koca rahat bilen tıpkısı milletiz.” diyen Yerlikaya, Sakarya Yer Muharebesi’nin cesim tarihin genişlik eke dönüm noktalarından biri olduğunu anlattı.

Yerlikaya, o misilsiz zaferden sonraları 19 Ilkgüz 1921’da Türkiye Iri Ulus Meclisi marifetiyle zaferin mimarı, Serdar Atatürk’e “yiğitlik” unvanı ile “mareşallik” rütbesinin tevcih edildiğini belirterek, “Geçmiş Malazgirt’te, Çanakkale’da, Sakarya’dahi, Kıbrıs’ta, zaman ise eksen boylarında, Suriye’üstelik, Irak’ta, Akdeniz’da ve daha birçok coğrafyada fariza başında bulunanlar tıpkısı ruhun, ayrımsız ecdadın evlatlarıdır. Hepsine bin selam olsun.” diye konuştu.

“15 Temmuz’de üstelik bir tane yürek, yegâne bukağılık olduk”

Gaziliğin faik bire bir fedakarlık derecesi olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Sıra boyunca olduğu gibi 15 Temmuz’dahi da tek kalpgâh, tek bilek olduk. Vatanın ayrılamaz bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği amacıyla balaban tıpkı onurla yürüdük. Bu behişt vatan, bu mutlu yürüyüşü sürdüren sayımsız kahramanın cesaretleri ve metanetleri üzerinde yükseliyor. Bu emanete topluluk hayat bilincimizin ve bu emaneti benzeri hassasiyetle geleceğe nakil heyecanımızın temelinde bu mesuliyet yatıyor. Gazilerimiz bu bilinçle birçok destanlar yazdılar. Bu sebepledir ki rastgele ocak ocağında bir şehidimizin ermiş hatırası, gaziliğin faik onuru ve şerefi vardır. Rabb’im, İstanbul’umuzda kâin 5 bin 437 gazimizden ve umum gazilerimizden razı olsun.

Ömürleri mufassal, destanları sürekli olsun. Martir kardeşlerine munsap gazilerimizin dahi mekanları behişt, makamları şanlı olsun.”

Share: