İyi Partili Özlale’den 75,6 Bilyon TL’lik Soru: “Kkm Olmasaydı Sizce Neler Yapılabilirdi?”

İYİ Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Beklenti Özlale, “KKM olmasaydı” etiketiyle yaptığı paylaşımlarda KKM’ye dökme 75,6 bilyon TL bütçe ile neler yapılabileceğini sıraladı. Özlale, bu bütçeyle yıpranmamış yurtlar, hastaneler ve yatırımlar yapılabileceğini, çiftçilerin, gençlerin ve ensiz gelirli vatandaşların it canlı çok sorununun çözülebileceğini belirtti.

Tasarruf sahiplerinin Türk lirasındaki birikimlerini kurdaki değişimlere karşı destek olmak üzere başlatılan Düzem Korumalı Tevdiat Sistemi’nin (KKM) hazineye olan yükü tartışılmaya bitmeme ediyor. Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nın bugün açıklanan bütçe verilerine göre KKM’nin merkezi dalavere bütçesine 6 maaş maliyeti 75,6 bilyon TL’ye yükseldi.

KKM’nin “mal alıntı aracı” olduğuna vurgu eden İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, sosyal medyada KKM olmasaydı etiketiyle yaptığı görüntülü paylaşımda KKM’ye aktarılan 75,6 bilyon TL bütçe ile neler yapılabileceğini sıraladı.

“‘KAYNAĞINIZ NEREDE?’ DİYE INÇ SALLAYANLARA SORUYORUZ”

Özlale, İYİ Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Bilge Yılmaz ve Neşe Atabay, Kadro Başkanvekili Erhan Çevrimli, İstanbul İl Başkanı Buğur Kavuncu’yu etiketleyerek yaptığı paylaşımda, “Bu ülkenin kalkınması amacıyla geliştirilen projelere kaynağınız nerede diye niteleyerek inç sallayanlara soruyoruz: KKM olmasaydı sizce hangi olurdu?” diye sordu.

İYİ Öğür’nin Rüzgargülü, İYİ Dirim Gelir Modeli kabil projelerinin kayran aldığı önerileri paylaşan Özlale, KKM amacıyla harcanan servet ile nelerin yapılabileceğini şöyle sıraladı:

“600 bin öğrenciye yıpranmamış sıkıntılı olanağı sunabilirdik!

-Oran okullarında eğitim bilimi gören 16 milyon öğrenciye 1,5 sene süresince ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği dağıtırdık!

-18-26 yaş arasındaki milyonlarca gencimize aylık 1700 TL şartsız dirimlik desteğini 4 ay boyunca verirdik!

-Heybet üniversitelerinde okuyan her bir öğrenciye 50 bin TL dağıtırdık!”

“SİZ HAZİNE VE MALİYE BAKANI OLSAYDINIZ…”

Özlale bire bir özge paylaşımında, alanında uzman tutum yazarlarına tıpkısı soruyu yöneltti. Hedef Gürses, Güldem Atabay, Kasıt Kubilay ve Oğuz Demir kadar isimlere “Siz Hazne ve Maliye Bakanı olsaydınız ve KKM olmasaydı 75,6 milyar TL bütçeyi nasıl kullanırdınız?” diye niteleyerek soran Özlale, partisinin çözümlerini şöyle sıraladı:

“Çiftçimize verdiğimiz desteği 4,3 katına çıkararak, çiftçiyi vecibe batağından çıkarabilirdik!

-126 bin çiftçiye traktör dağıtabilir, bu traktörleri art arda dizerek Ankara’dan Adana’ya kat yapabilirdik!

-İmalat sektöründe 2026 nüsha yatırım yapıp 68 bin kişiye kullanılmamış gelişim olanağı sunardık!

-Akaryakıttan ÖTV almazdık, mazot 2,5 TL, benzen fiyatı 3 TL daha karışık olurdu!

-Faziletli hızlı şimendifer üzere 1040 km demiryolu yatırımı yapardık.

-38 modül 1574 yatak kapasiteli cesamet hastanesi yapardık. Termin çilesine serencam verebilirdik!”Share: