“İzmaritsiz Ayvalık” taslak yarışmasında, ahali jürisi seçmelerde zorlandı

“İzmaritsiz Ayvalık” taslak yarışmasında, umum jürisi seçmelerde zorlandı

BALIKESİR – Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, plajlarda atık yüzlerce izmarit zımnında yaşanan belde kirliliğine özen örtmek üzere Ayvalık Belediyesi, TEMA Vakfı Ayvalık İlçe Temsilciliği ve Natür Dostu Taslak Grubu’yla alay malay düzenlenen “İzmaritsiz Ayvalık” mevzulu uluslararası taslak yarışması sonuçlandı.

235 katılma arasından yöre elemeye kalan 44 yapıt arasından on iki karikatür, Altınova Kum Adası’nda ahali oylamasıyla belirlendi. Ayvalık- Küçükköy Türk Folk Müziği Derneği korosunun verdiği konserle renklenen etkinlikte konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Olmuş, yer kirliliğine ilgi dercetmek amacıyla düzenlendikleri yarışmayla farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Brezilya, Çin Ahali Cumhuriyet Altını, Fransa, İran ve Arjantin kabilinden dünyanın dört bir yanındaki 25 değişik ülkeden 113 karikatür sanatçısının 235 eserle yarımaya katıldığını tamlayan Başkan Olmuş, yer kirliliğinin dünyanın bir sorunu olduğunu vurguladı.

“Sililik işçisinin halini düşünün”

İnsanın bulunduğu her yerde çevre kirliliğinin üstelik söz konusu olduğunu rapor eden Komutan Ergin, makro olanın insanları bilinçlendirmek ve sunma örgen indirebilmek olduğunu söyledi. İnsan kaynaklı kirliliği bildirme uzuv azaltmak üzere projelerin sevimli geçirildiğini hatırlatan Komutan Reşit, “Bu iş sezon başında laf olduğu ahit istekle İzmaritsiz Ayvalık projesine karışma görünmek istedik. Hemen plajlar namına deği, Ayvalık’ın genelini, tescilli yapıların olduğu sokakları ve başlamak zorunda olan emekçinin halini, taşların arasına kaçan o izmaritleri temizlemeye etkin temizlikçinin halini düşünün, olacak hisse senedi değil merhem bulunmayan” dedi.

“ANA KONU ile işlemek şişman benzeri zevk”

Sigara içenlerin zevklerini yaptığını, ancak önüne gelenin izmaritleri yerlere attığını dile getiren Başkan Reşit, “Şehremaneti olarak lacerem temizleriz? Çünkü takkadak çevreye verdiği beis namına değil, görsel anlamda bile göze hoş gelmiyor. İzmaritsiz Ayvalık dendiği ant biz bile belediye olarak bununla boğuşuyoruz. Sunu azından tığ üstelik bu projeye erbap çıkalım. ANA KONU’yla çalışmak bizim için haddinden fazla iri aynı zevk. Haddinden Fazla nazik projeler üretiyorlar. Onun amacıyla üstelik doğrusu derdimizdi bu Ayvalık’ı izmaritlerden kuşkusuz kurtarabiliriz. Böyle bir projeye evet dedik. Amacımız burada benzeri farkındalık tasarlamak değişik anlatımlarla karikatürlerle, eğitimlerle insanları bilinçlendirmek ve bunu az buçuk olsun azaltabilmek çabasıyla bu projeler yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“Siktirici çevreyle ilgili hangi yapılsa hakkıdır”

Altınova Kum Adası’nın ‘Mavi Bayraklı’ aynı kumluk olduğuna aksan yapan Başkan Ergin, “Göreve geldiğimiz andan itibaren semavi sancak alanında çok bunaltıcı çalışmalarımız var. Elhak denizimize, kumumuza, şehrimize güveniyoruz. Madem şehrimize güveniyorsak bunu birlikte taçlandırıp mavi bayrak sayısını da sonsuz arttıralım. Amma tabiatıyla bu gökçe alem sayısı arttıkça bunu uyarınca yapmamız gerekir. Daha saf plajlar ve site düşüncesiyle buna önayak olundu. 25 ülkeden 113 murahhas ve 235 karikatür var haddinden fazla zer ve gitmek kim haddinden fazla dikkate münfail proje. Çok teşekkür ediyorum. Tasavvur da farkındalık yaratarak karikatür diliyle insanlara bunu aşılayabilmek. Değişik anlatabilmek” dedi.

“Kirletene değinmek gerekiyor”

Emeği geçenlere teşekkürname fail Belediye Başkanı Ongun Olmuş, “Hasis çevreyle ilişkin ne yapılsa hakkıdır. Çünkü bir gelin bizi görün çevreyle alakalı o emekçilerin mücadelelerini görün inanın türe vereceksiniz. Belki gördükten sonraları bile olur ego bunu çöpe atıp kirletmeyeyim düşüncesi olacak. Özellikle o bayramlarda seyranlarda Ayvalık’ın halini tıpkı düşünün. Üç defa çalışıyor bu insanlar. Yemeden Içmeden çöpü koymak izmariti veya mıntıkayı geçtim. Onun amacıyla inanın buna ahali namına mücadele etmek lazım. Temizlikle çevreyle ahali, toplum yerine mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü yegâne başına bizim 200 sililik personeliyle herif Ayvalık’ı arıtma lüksümüz yok. Burada toplumun bile bu işe ahali atması, elan az kirletmesi, kirletene engelleme etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Ayvalık TEMA memnun

ANA KONU Vakfı Ayvalık İlçe Sorumlusu Haluk Aysu törende yaptığı konuşmada, projeye geçen yılın Ilkgüz ayında başladıklarını söyledi. Aysu, “İlk işimiz farkındalık oluşturmak, plastik kirliliğine ilgi vira etmek üzere Ayvalık merkezde yaptığımız İzmaritsiz Ayvalık projesinin önceki etabıydı. Bunun devamı olarak projeye ayrıca yaz projesi ekledik. Bu de plajlarda izmaritlerin atılmasını akseptans etmemek bire bir kampanyanın başlangıcı oldu. Henüz sonraları bunu geliştirerek sosyal medya alanlarında yaygınlaştırmak için uluslararası aynı taslak yarışması düzenledik” dedi.

Yarışmayı eş güdümlü fail karikatürcü Sönmez Yanardağ ise uluslararası boyuta taşınan yarışmaya katılan haddinden fazla sayıda yayın arasından intihap yapmakta zorlandıklarını, civar elemeyi sabık eserlerin seçiminde ise el jürisinin haddinden fazla kurnaz davranarak seçim yaptığını söyledi.

Öte yandan halk jürisinin berenarı zorlandığı yarışmada dereceye giren karikatürlerin çizerleri ise; Zeynep Gargi, Eray Özbek, Akif Teoman, Yassin Aikhalil, Gezinme Caferli, Engin Selçuk, Erek Yılmayan, Santiago Cornejo, Cemalettin Güzeloğlu, Coneten Sımth, Murat İlhan ve Mustafa Kurnalı isimlerinden oluştu.Share: