İzmir Büyükşehir Belediyesi Bina Envanteri Çalışmalarını Genişletiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 depreminin peşi sıra kenti afetlere alın dirençli hale bildirmek amacıyla başlattığı bina envanteri çalışmaları, Bayraklı’nın ardından Bornova’de birlikte hayata geçiriliyor. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile yapılan protokol kapsamında ilçede kâin 45 mahallede 61 bin 673 bina incelenecek. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, “Hedef İzmir. Bu projeyi bilcümle İzmir’e yaymamız ister” dedi.

30 Ekim depreminin peşi sıra kenti afetlere karşı mukavemetli arkaç getirmek için kâin çatı stokunun envanterini emisyon kararı kayran İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, uçucu mıntıka namına belirlenen Bayraklı’nın arkası sıra bu nöbet Bornova için İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi (İMO) ile tören düzeni imzaladı.

Protokolün imza törenine İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar ile kaynak umumi heyet üyelerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Komutan Danışmanı Alim Murathan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Suphi Atmaca ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Riziko Dümen ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç katıldı.

“EMSAL OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

İmza töreninde konuşan Başbuğ Bronz Soyer, eskimemiş etap çalışmanın başlamasının cümbüş donör olduğunu söyledi. İMO ile yapılan işbirliğinin Türkiye’ye örnek olduğunu de rapor eden Soyer, “Aynı uray ile TMMOB’a mecbur çekmece ortada hakeza benzeri örgensel bağın kurulması, bunun de mecmu kente yayılarak müspet rehavet yaratması haddinden fazla cesim. Biz dahi mutluyuz. Hepinizi tebrik ediyorum. Kat Sayi olacağını düşünüyorum” dedi.

“SİZİN DENEYİMİNİZDEN YARARLANMAK ZORUNDAYIZ”

Bu çalışmanın içtimai duyarlılığının göstergesi olduğunu vurgulayan Soyer, “Beraber hareket yapıyor atılmak, kente kâr yaratıyor girmek bence balaban. Şehremaneti kendisine sizin deneyiminizden, bilginizden yararlanmak zorundayız. Bu, ortak tıpkı dayanak oluşturulursa olanaklı kuzuluk geliyor fakat bu birlikte görgüsüz yaratılamıyor. Bunu nail olmak rastgele iki çekicilik amacıyla da çokça bulunmaz. Maksat İzmir. Bu projeyi bilcümle İzmir’e yaymamız geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

“BİNA KİMLİK KARNELERİ OLUŞTURULDU”

İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar de çalışmanın anlamının çok balaban olduğunu belirtti.

Soyer’in İMO’ya yiğitlik duymasının eşsiz olduğunu söyleyen Eylem Ulutaş Ayatar, “Bayraklı’üstelik binaların durumunu inceledik, önceliklendirdik. Bina kimlik karneleri oluşturuldu. Bilcümle bunlar aşağı balaban sonuçlar doğuruyor. Yapı etiket karnesi vatandaşın ulaşabileceği bilgiler demek esasen. Çalışmanın aynı birlikte istihdam kısmı var. Sizin birlikte haddinden fazla önemsediğinizi biliyoruz. Gailesiz mühendisleri bu projede istihdam ettiniz. Onların teşekkürlerini tıpkı kere elan iletelim” diye konuştu.

130 KİŞİ BİR YIL BOYUNCA ÇALIŞACAK

Çalışmalar kapsamında Bornova’nın 45 mahallesinde 61 bin 673 yapı, yer sarsıntısı riski açısından derecelendirilecek. Bulunan yapıların envanteri oluşturulacak ve yer sarsıntısı etkisinde bina güvenliğinin önceliklendirilmesi sağlanacak. Burada dahi çatı karnesi oluşturulacak. Bakir mezun mühendislerin de düzlük alacağı projede kestirmece 130 can görev yapacak. Çalışmaların yaklaşık bir yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

33 BİN 100 BİNA İNCELENDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi arasında imzalanan protokol kapsamında, uçman bölge olarak belirlenen Bayraklı’de bulunan çatı stokunun envanteri oluşturuldu. İlçedeki tahminî 33 bin 100 bina, zelzele riski açısından değerlendirildi. Yapı envanteri çalışması kapsamında belgelik incelemesi, meydan gözlemi ve analiz süreçlerinden oluşan tıpkı yöntem kullanıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ilk Teşrin depreminin peşi sıra kez haritasını tayin etmek amacıyla “İzmir Depremi Ortak Düşünce Buluşması” ve “Kıran Haber Yerleşmiş Toplantısı” düzenlemiş, bu toplantılarda çatı envanteri çıkarılmasına müteveccih karar alınmıştı.

Share: