İzmir ve yer illerden sarsıntı bölgesi amacıyla yardım seferberliği sürüyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için İzmir, Manisa ve Aydın’dan arkalama tırları, 11 ile gönderilmeye devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada 10 günde 159 tır, 124 kamyon, 3 tayyare, 3 sefine, 4 otobüs kargo ile yardımlar gönderildi.

Depremzedeler üzere icar yardımı ve müzaheret malzemesi alımını içeren bağışların toplamının ise 65 milyon 283 bin 630 liraya ulaştığı rapor edildi.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesince 2’si İzmir, biri Hatay’bile atılmak amacıyla üç atölyede taşımalık üretimine başlandığı belirtildi.

Fen İşleri Dairesi ve ESHOT Genel Müdürlüğünün İzmir’deki atölyelerinde hazırlanan ve demonte kendisine Hatay’a gönderilen konteynerlerin burada birleştirilerek depremzedelerin kullanımına sunulduğu, önceki etapta 500 konteynerin hizmete sokulacağı belirtildi.

İzmir Adliyesi, depremzede çocukları unutmadı

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) eliyle Hatay’bile görevlendirilen İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Mehmet Akif Dönertaş, Hasan Itibar Işlek, Özkan Gündoğan, Duygusal Tuncay, Karşıyaka başsavcıvekili Bülent Dinçer ve savcılardan oluşan heyet, yanık çocukları otama gördükleri hastanelerde konuşma etti.

Aralarında depremden 150 saat sonra enkazdan çıkarılan Ömer’in da aralarında olduğu depremzede çocuklara oyuncak hediye eden cumhuriyet savcıları, keyif çalışanlarına bile esbak olsun dileklerini iletti.

Yunan kursiyer da ulama sağlıyor

Aydın’dan birlikte zelzele bölgesine AFAD, Türk Kızılay, belediyeler ve sivil toplum kuruluşları organizasyonuyla önce günden bu yana 247 yardım tırı gönderildi.

Germencik ilçesinde El Terbiye Merkezi Müdürlüğünde gönüllü yordamlı öğreticiler ve kursiyerler, depremzedeler amacıyla gaflet tulumu, atkı ve bertik mesaisine devam ediyor. İlçede evlenen ve kursiyer olan Yunan Maria Damianidou da çalışmalara destek veriyor.

Depremin Yunan halkını haddinden fazla üzdüğünü rapor eden Damianidou, “İhtiyaç var diye burada çalışıyoruz. Depremzedeler amacıyla bunları hazırlıyoruz. Haddinden Fazla kırıcı oldu. Tek beklenmedik ayrımsız şey. Türk, Yunan, Japon tıpkısı hepimiz insanız.” dedi.

Manisa

Manisa Valiliği dahi zelzele bölgesine 425 tır ile 242 kamyon dolusu arkalama gittiğini, kente gelen depremzede sayısının ise 7 bin 247’ye ulaştığını bildirdi.

İlim Ifşa Cemiyeti Manisa Büro Başkanı Recep Özgüvenç birlikte yaptığı açıklamada kente gelen depremzede öğrencilere burs desteğinde bulunacaklarını açıkladı.

Share: