İzmir’de “Cebe ve Işık” sergisi açıldı

İzmir’üstelik, Büyük Tecavüz ve Başkumandanlık Vadi Muharebesi’nin 100’üncü yılı zımnında “Zırh ve Foto” sergisi açıldı.

Veli Ordu Komutanlığınca İnciraltı Site Ormanı Demokratlık Meydanı’nda düzenlenen sergide, istinatgâh sağlamlaştırma uzlaştırıcı, patlayıcı yön sezinleme ve imha timi aracı, MAN 26.372 Dfaex taktik askeri ara bulucu, BMC 185-09 B taktik askeri aracı, bomba kalkanı, mayından havari ruba, dürbün ve çeşitli teçhizatlar izlenime sunuldu.

Askerler vasıtasıyla sergiyi gezenlere araçlarla ve silahlarla ait beceri vukuf verildi.

Uyuşturucu özellik kontrol köpeği “Alfa” sergiyi gezenlere eylem sundu.

Aileleriyle sergiyi gezen çocukların bazen zırhlı araçların içine girmelerine ve işık çekilmelerine izin verildi.

Sergiyi gezen Yaşar Karakaya (58), serginin olacağını duyduklarında çok heyecanlandıklarını ve lahzada görmek istediklerini söyledi.

Gördüklerinden etkilendiklerini ve çok gururlandıklarını belirten Karakaya, “Tanrı askerimizin yardımcısı olsun. Ben sakınma subay olarak askeriye yapmıştım. Benim askeriye yaptığım dönemlerde bunların hiçbirisi yoktu. Dört kamer eğitim bilimi görmüştüm yaya okulunda. Burada gördüğüm teçhizatı tek görmedim askerliğimde. Askeriye bilgilerim yenilendi.” diye niteleyerek konuştu.

Kızıyla gelişigüzel sergiyi gezen Aslı Kızıldağ ise alelhusus işporta üzere geldiklerini ve burada haddinden fazla aydınlatıcı bilgiler edindiklerini kaydetti.

Çocuklar amacıyla çok aydınlatıcı bire bir sergi olduğunu nâkil Kızıldağ, “Kızım amacıyla çokça etkileyici oldu. İlerleyen zamanlarda belki askeriyeyle ilişkin tıpkısı alana yönelebilir. Burada askerlerimizin yaşadığı duyguları, o anları, üzüntülerini, sevinçlerini hissettim. Araçların içine girdiğimde kendimi onlarla hissettim. Serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürname ederiz.” dedi.

Sergiyi gezen 9 yaşındaki Sinem Melike Çelik de kendisini cenk meydanında kabil hissettiğini ve çok duygulandığını tabir etti.

Share: