İzmirli öğrenciler “Biz Benzeri Takımız” projesi kapsamında Batman’ı gezdi

Cahillik ve Spor Bakanlığı marifetiyle hayata geçirilen “Biz Bire Bir Takımız” projesi kapsamında İzmir’den aileleriyle mevrut öğrenciler, Batman’ın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi.

24 ilde gerçekleştirilen ve 14 hafta süren proje ile seçme ilden 44 öğrenci aldıkları basket, yönbul, sosyal neva ve farkındalık eğitimlerini tamamladı. Proje kapsamında Batman ve İzmir eşleştirilerek cömert şehirler oldu.

Batmanlı öğrencilerin İzmir’i ziyaretinin ardından İzmirli öğrenciler bile aileleriyle Batman’a geldi.

44’ü mektepli, 44’ü iye ve 10’u proje görevlisi 98 güç, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkililerinin eşliğinde Malabadi Köprüsü’nü, Hasankeyf’teki tarihi mekanları ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdi, mıntıka turu ile mağaraları görme fırsatı buldu.

Batman Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü Yazıhane Müdürü Mehmet Fellah, AA muhabirine, Toyluk ve Spor Bakanlığınca muteber proje ile site gezilerinin sürdüğünü söyledi.

Temmuz ayında Batman’dan cömert yer İzmir’e gittiklerini anlatan Dikici, demin birlikte Batman’üstelik İzmirli öğrenciler ile ailelerini ağırladıklarını belirtti.

Maraba, “Üç çağ süren gezide tarihi Malabadi Köprüsü’nü gezdik, Hasankeyf’te mevcut tarihi mekanlar ve Hasankeyf Müzesi’ni gezdirdik. Antrparantez havza turu ile mağaraları gezdirdik, dernekevi yemeklerimizi tattırdık. Misafirlerimizi yer gani şekilde ağırladık. Projede emeği bulunan Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerden Ecrin Mine Ceylan, Batman’dahi bu büyüklüğünde tarihi mekan olduğunu bilmediğini dile getirerek, “İyi ki üstelik Batman’a gelmişim. Batmanlı arkadaşları üstelik tanıdım. Hakeza tıpkı proje uyguladıkları amacıyla Sayın Bakanımıza çok teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Poyraz Yücesoy ise Batman’ı çokça sevdiğini anlatım etti.

Velilerden Yücel Yücesoy, kentin tarihi ve yöresel zenginliklerini aşinalık fırsatı bulduklarını aktararak, misafirperverlikleri amacıyla Batmanlılara teşekkür etti.

Aynur Ceylan bile kente ilk defa geldiğini ve duyduğu memnuniyeti dile getirerek, projenin bitmeme etmesini istediklerini belirtti.

Ahu, “Yemekleri çok dört dörtlük bulduk. Batman’ı de gezdik. Batman haddinden fazla evire çevire bir site.” ifadelerini kullandı.Share: