Kalaba, Giresun ve Trabzon’da eskimemiş sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Ordu, Giresun ve Trabzon’birlikte avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Kalaba’dahi tekneleriyle tün denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, farklı türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık özne Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları kabilinden başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın yunak olması. Bahir suyu sıcaklığı dolayısıyla sivri beklenildiği gibi değil ama havaların serinlemesiyle bu arada artağan miktarda pelit bekliyoruz. Elan sonradan hamsi ve çinekop olur.” dedi.

Denizden artağan miktarda istavrit çıktığını anlatım fail Caygın, “Tezgahlarda mezgit, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, alabalık, somon firez balığı. Mezgit ve barbunun kilosu 100 liralık. İstavrit 50, tirsi bile 35 liraya satılıyor. Eli Nimetli miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen bile vatandaşın balıktan beklentisinin önceki günden değme tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda artağan olan balık çeşidinin, güzeşte gecenin mahsulü istavrit olduğunu tamlayan Türkmen, “Vatandaş sivri bekliyordu amma bahir suyunun sıcaklığından o nadir oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun için havaların soğumasını biraz henüz bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’dahi dahi balıkçılar av yasağının sona erdiği geçmiş şeb istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, özellikle palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabah saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık fail Erek Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel civar balıkçısının yeniden denize açıldığını söyledi.

İlk akşam palamut avcılığı yapılamadığını tamlayan Önal, teknelerin barınaklara beş altı da olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü anlatım etti.

Önal, ilerleyici süreçte avcılığın artmasını beklediklerini bile sözlerine ekledi.

Giresun’bile tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’da bile kullanılmamış av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, kullanılmamış sezonun önceki gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve sivri avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan sonradan kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’hangi getirilen balıklar kısa sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 lira beyninde mütebeddil fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, tezgahlara bir çoğu birkaç miktarda olsa üstelik 12-13 tuhaf balık geldiğini, 4-5 dönem bilahare çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu sene bol olacağına inanıyorum. Şu dakika denizde çeşitlilik görünüyor ama ilerde ne olacağını Cenabıhak agâh. Göstergeler şu an balığın artağan olduğunu gösteriyor. Biz üstelik bekliyoruz. Balık bereketli evet, vatandaş mübarek bereketli tüketir, biz da bereketli mübarek satarız. Ihtimal İstanbul ve Sinop tarafında hamsi gibi amma bizim bu taraflar için henüz erken. Dokuzuncu kamer hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci ayı görmesi geçişsiz kim portföye girsin. Şu dakika palamudun sezonu. Biz de palamudu bekliyoruz, inşallah pelit bize gülecek.”

Süleyman Çakırdoğan bile istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu mevsim mübarek miktarda istavrit satacaklarını anlatım etti.

Balık satın düz Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk ki mevsim açılmış, tığ dahi balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. Sunu haddinden fazla hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan da hamsi üzere geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının pahalı görünmesine rağmen günün şartlarına bakarak normal olduğunu söyledi.Share: