Kamu bankaları yılbaşına kadar müddet istedi

Gerçeklik sektörün finansmana muvasala probleminin giderilmesi üzere ciddi bölüm temsilcileriyle kamu bankaları yöneticilerinin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun aile sahipliğinde ayrımsız araya geldiği toplantıda, kamu bankaları yöneticilerinin, yılbaşına kadar toplam 24 milyar dolarlık bir borç yükümlülüğü bulunduğuna ilgi çekerken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine olduğunu söyledikleri bildirildi.

Dünya’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine bakarak, geçmiş aktarılma TOBB’de gerçekleştirilen toplantının basına ilişkin kısmında, kamu bankalarının yöneticilerine finansmana erişim konusundaki şikayetler dile getirildi. Cesaret kullanımı sırasında bankaların çok zorladığını belirten sahih devir temsilcileri, bu alanda az buçuk elastikiyet sağlanması gerektiğini bildirdiler. Amme bankaları yöneticileri ise sıkıntının farkında olduklarını belirtirken, arsıulusal piyasalarda rüzgarın Türkiye lehine döndüğünü kaydettiler. Bu noktada Hazne’nin istikraz maliyetlerinde başlayan düşüşün devam edeceği öngörüsünü paylaşan bankacılar, yılbaşına kadar bankalar ve hakikat sektörün ödenmesi müstelzim dış borcun 24 milyar dolar civarında olduğunu, bunun birlikte Türkiye amacıyla haddinden fazla iri nicelik olmadığını aktardılar. Bankacıların, hak çağ temsilcilerinden yılbaşına kadar sabretmelerini istedikleri öğrenildi.

Bankalar ile ciddi departman eş faaliyet yapacak

Mavera yandan cesaret başvurusunda güvence namına gösterilen taşınmazın hamur değerinin çokça altında aynı bedelle rapora yansıması, firmaların kredi kullanımını bile engelliyor. Yüreklilik kullanımında inanca yerine gösterilen taşınmazların bedeli, yapı yaklaşık maliyetlerine bakarak hesaplanıyor. Yani rayiç değeri 2 milyon teklik olan bir gayrimenkul, çatı tahminî maliyetleri tablosunda 300- 400 bin liralık kabil görünebiliyor. Edinilen bilgilere göre hakikat çağ temsilcilerinin konuyla ilgilendiren rahatsızlığını ilettiği kamu bankası yöneticileri, bankaların bile bunu sorun yerine gördüğünü ilettiler. Bu konuda bankalar ile temel sektörün kuma faaliyet yapması kararlaştırıldı. Bununla ilgilendiren çatı yaklaşım maliyet ünite bedellerinin güncellenmesi yönünde tıpkı çözüm yöntemi gündeme geldi. Eski dönüş TOBB’bile gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Kültür Bankası Umumi Müdürü Alpaslan Şimşekli Fener, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfb ank Umumi Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih katılmıştı

Hisarcıklıoğlu: Firmalarımız emniyet alamıyor, faizler çok efdal

 

Hisarcıklıoğlu: Finansmana ulaşım mevki ekonomisi amacıyla ciddi önemde

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan bankalara ‘destek’ çağrısı

 

Share: