Kapora dolandırıcılığı tehlikesi büyüyor

Serencam dönemde sıklıkla gündeme gelen ayyarlık yöntemlerinden “kapora dolandırıcılığı” vatandaşları mağdur ediyor. Güvenmelik dolandırıcılığının arttığını söyleyen TOBB Otomotiv Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Mağrip, “Araç iki dönüş ilanda kalırsa, aracın nesep değeri büyüklüğünde kapora toplayıp kaçıyorlar. Bu sebeple vatandaşların çokça özen etmesi gerekiyor” dedi.

Dolandırıcılar bu posta vasıta sahibi koyulmak talip vatandaşları gözüne kestirdi. Vasıta fiyatlarının artmasıyla alay malay dolandırıcıların yeni hedefi genel ağ sitelerinde kâin vesait oldu. Online aksata sitelerine vasıta yaptıran dolandırıcılar, siteye yapmacıklı ilanları bağan fiyatlarla ekliyor. bahis konusu ilanlarda de genellikle eksantrik araçlara ilgilendiren fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor. İlana kanan kamera ise numarayı arayarak, araçla ilişkin bilgelik alıyor. Bu tam dolandırıcı, apayrı alıcıların üstelik araçla ilgilendiğini söyleyerek, tıpkı miktar güvenmelik karşılığında ilanı yayından kaldırabileceğini söylüyor. Kaporayı düz hilekâr ortadan kaybolurken, kandırıldığını anlayan vatandaş ise soluğu savcılıkta alıyor.

“Bu yöntemle 50 bin TL kapora almışlar”

Kapora dolandırıcılığı yönteminin bati şekilde arttığını ifade eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Otomotiv Tecim Meclis Üyesi Fahrettin Garp, “Dolandırıcılar güvenmelik adına oldukça çok nukut istiyor. Örnek verecek olursak meydan değeri ve piyasada eş hızı efdal olan genel ağ üzerindeki seçme ara bulucu, kendi car sayfalarında yüzde 20 aşağıya göstererek ilana koyuyorlar. İnsanlar dolandırıcılara telefon ettiğinde, dolandırıcı ‘Ev aldım, arazi alıyorum, öz aradığım uzlaştırıcı buldum, onun için ucuza satıyorum’ kadar ifadeler kullanarak vatandaşlardan güvenmelik topluyor. abartı etmiyorum, aynı günde 30-40 kişiden güvenmelik alıyorlar. Benzeri arkadaşımın aracından bu yöntemle 50 bin TL kapora almışlar. Bu adamlar 3 çevrim sonradan piyasadan kayboluyorlar telefonları merbut, oysaki öyle bir araba doğrusu bulunmayan. Çarkıt araba alacağız diyerek insanlar banko güvenmelik göndermesinler” dedi.

“Dil mahiyet değeri büyüklüğünde kaparo toplayıp kaçıyorlar”

Mail aynı arkadaşının esasen güzeşte ayyarlık olayını anlatan Mağrip, ” Düzce’de otomotiv sektöründe olan Kasıt ismindeki bir arkadaşımın kendi intranet sayfasında satışta olan bire bir aracını, hilekâr esasen bir ilandaki fotoğrafları kullanarak, başka aynı iş ara bulucu yüzdelik 20 aşağıya koyuyor. Vatandaşın benzeri tanesinden ‘Acele ve ivedi satacağım’ diyerek 50 bin TL kapora alıyor ve ertesi ahit kayboluyor. Bu 1 kişiden aldığı para düşünün akşama büyüklüğünde kaç kişiyi aradı ve kaç kişiden güvenmelik aldı. Dil iki devir ilanda kalırsa, aracın hakikat değeri kadar güvenmelik toplayıp kaçıyorlar. Bu sebeple vatandaşların çok ilgi etmesi gerekiyor. İnsanlar araçları görmeden bütün kontrolleri yapmadan, satıcılarla akçasal ilişkilere girmesin. Halkımızın aynı kısmında tıpkı malı gergin değerinin altında alabilmek kabil tıpkı kusur var. Rastgele malın değerini sahibi kötü fevk bilir. Dolandırıcılar kendilerini leşker, sağlık görevlisi, egemenlik mensubu adına tanıtıp ‘Ben villa yahut kat buldum, ucuza alıyorum. Ondan edeceğim kar, arabadan edeceğim zararı karşılıyor. Bu nedenle ucuza veriyorum’ kabil cümleler kullanıyorlar. Vatandaşlarımız katiyen bunlara inanmasın, tedbirli ve kontrollü para ilişkisine girsinler” diye konuştu. – KOCAELİShare: