Karadeniz hamsisi tezgâhlarda yerini aldı

Sezona palamut avı ile çoğalan aynı başlagıç eden Karadenizli balıkçıların bugünlerde ağlarına beş altı de olsa hamsi takılırken, tutulan hamsiler tazgahlarda yerini almaya başladı.

Karadeniz açıklarında avlanan hamsi Trabzon Balık Hali’nde tezgahlarda yerini alırken, kilosu 65-75 TL’den satılıyor.

Balıkçılar, palamuttan sonra hamside da bire bir bolluğun sürmesini beklediklerini belirtirken beş altı de olsa sâdır hamsinin umut donör olduğunu kaydettiler.

Hamsinin genellikle Batı Karadeniz taraflarından geldiğini fakat Trabzon açıklarında birlikte beş altı bile olsa ağlara takıldığını tamlayan balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın, “Palamut şimdilerde verimli geliyor artık artık yavaş yavaş azalacağını tahmin ediyoruz. İnşallah hamsi da bol olur. Genelde söylentiler, pelit artağan olursa hamsi zorlu imkânsız yönünde. Hamsi bu aralar yavaş yavaş gelmeye başladı inşallah verimli dirimsel vatandaşta meydan. Hamsinin kilosu 65-75 TL. Vatandaş palamuttan doydu inşallah hamsiden üstelik doyar. Genelde Sinop taraflarında avlanıyor fakat Trabzon açıklarında birlikte beş altı da olsa ağlara takılmaya başladı” dedi.

Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış birlikte vatandaşın palamuttan doyduğunu bire bir bolluğun hamside sürmesini beklediklerini rapor ederek “Şu dakika İğne ada taraflarından 15-20 kasa büyüklüğünde Trabzon’a geliyor. Hamsi mübarek denecek kadar olmasa de halkımızın ihtiyacını görüyor. Palamudun arasında hamsinin gelmesi bizim için çok gani sayılır. Hamsinin kilosu 65 TL’den satılıyor. Palamutta 2005 yılından bilahare ilk defa hakeza mübarek ayrımsız mevsim yaşıyoruz. Şuan pelit atiklik kesmedi ayrımsız kut sürüyor. Sivri tahminî 1 ay henüz sürer diye düşünüyorum. İnşallah hamsi avında birlikte fazlalaşan aynı zaman yaşarız” diye niteleyerek konuştu. – TRABZON

Share: