Karadeniz’de avlanan balıkçılar denetlendi

KALABALIK İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne merbut ekipler yoluyla Karadeniz’birlikte balık avına çıkan teknelerde denetleme gerçekleştirildi.

Denizlerde av yasağının bitmesiyle bu arada balıkçılara müteveccih denetimler arttı. Civil Civil İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Perşembe ilçesinde balıkçı teknelerine yönelik denetim yaptı. Denetimlerde teknelere sâdır ekipler, avlanan balıkların boyları ve teknelerin evraklarını kontrol etti. Yapılan denetimlerde balıkçıların kurallara makul avcılık yaptığı belirlendi.

Denetimlerin peşi sıra açıklamalarda kâin Kalabalik İl Ekincilik ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, akarsu ürünleri sektörünün büyüklük amacıyla olduğu büyüklüğünde Civil Civil amacıyla de yetişkin bir göz olduğunu belirterek, “Lüzumlu istihdama sağladığı ulama gerekse ekonomiye sağladığı ulama bakımından su ürünleri sektörü az çok majör. İlimizde avcılık ve yetiştiricilik ile elde edilen akarsu ürünleri miktarlarına bakıldığında ilimiz ekonomisine çokça kırıcı bir repo sağlanıyor. 2021 yılı rakamları ile yaklaşık 700 milyon TL civarında birlikte bu sektörden ulama sağlandı. Ülkemizin ayrı ayrı bölgelerinde gemilerde görev yapan Kargaşa nüfusuna kayıtlı kestirmece 7 bin civarında vatandaşımız var, bu gemilerde çalışıyorlar. Dolayısıyla bu yönüyle istihdama bile kebir benzeri yardım sağlıyor” dedi.’AVLANAN BALIKLARIN 35 SANTİMETRE VE ÜZERİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜK'”Böylesine önemli aynı sektörde sürdürülebilirliği sağlamamız gerekiyor” diyen Yılmayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sürdürülebilirliğin sağlanması noktasında de lazım balıkçılarımıza gerekse ekincilik toprak ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan akarsu ürünleri kontrol ekiplerimize yetişkin görevler düşüyor. Balıkçılarımız kurallara akıllıca hazırlık yarmak sureti ile bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamaya katkı veriyorlar, tığ birlikte kurallara akla yatkın avcılık yapmayanların, kurallara akla yatkın avcılık yapmalarını icat etmek üzere kontrol ekiplerimiz tarafından denetimler yazmak sureti ile bu sektörün sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışıyoruz. Perşembe bahir sahasında gırgır teknelerine yönelik benzeri teftiş gerçekleştirdik. Bu denetimde belge kontörlü ve balık boylarının kurallara makul olup olmadığını, matlup balık boylarında avcılık yapılıp yapılmadığının tespitini yaptık. Mutlu olduğumuz levha gerçekleşti, palamutta minimum balık boyutunun 25 santimetre olması gerekiyorken, yakalanan balıkların 35 santim ve üstünde olduğunu gördük. Balıkçılarımızın vesika noktasında bile ayrımsız eksiklerinin olmadığını, kurallara akla yatkın avcılık yaptıklarını tayin etmiş olduk” diyerek konuştu.’SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK ANLAMINDA BU DENETİMLERİN OLMASI LAZIM’Perşembe Su Ürünleri Kooperatifi Ünal Karadeniz, sürdürülebilir balıkçılık üzere denetimlerin yapılması gerektiğini ifade ederek, “Denetimleri alışılagelen karşılıyoruz. Her ahit da destekliyoruz. Sürdürülebilir balıkçılık anlamında bu denetimlerin olması lazım. Art düşünceliler benzer. Tığ temas zaman destekliyoruz ve saygıyla karşılıyoruz” dedi.Balıkçı Yasin Aydın ise denetimlerin yapılması gerektiğini kaydederek, “Denetimleri yerinde buluyoruz. Elhak boğuk bire bir balıkçılık yapmıyoruz. Balıklarımız anaç balık. Alelumum sivri ağı kullandığımız amacıyla onların gözü çıplak alıyor. O içerisindeki tafsilatlı balıklar bile ağın gözünden çıkıyor” ifadelerinde bulundu.

Öte yandan, denetimlerin belli başlı aralıklarla bitmeme edeceği bildirildi.

Share: