Karadeniz’de balıkçılar dönem sayıyor

Karadenizli balıkçılar, av yasağının kalkmasına günler kaldığında hazırlıklarını tamamlıyor. Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta bildirme bereketli zaman olacağını düşünüyoruz” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar denize inhilal etmek amacıyla 1 Eylül’ü bekliyor. Balıkçıların yekpare hazırlıklarını yaptığını söyleyen Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Balıkçılarımız ağlarını ve teknelerini hazırladılar. Şu anda limanımızda yüzdelik doksan oranında hazırız, benzeri haftamız kaldı. Kazasız belasız bir sezon diliyoruz. Kasırga nazik denizde balık var. Bu yıl bereket bahis konusu, ağlarımızda ve teknelerimizde en banal detaya de dikkat etmeye başladık. Mevsim süresince sıkıntı gitmek istemiyoruz” dedi.

“Palamut sezonu olacak”

Palamutun arz ongun sezonu olacağını belirten Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta yer bereketli zaman olacağını düşünüyoruz. Lüfer, istavrit bol miktarda ve gündemde olan balıklarımız bunlar. Albeni şartlarına bakacak olursak mübarek av olacak şekilde hava durumu var. Çok sert fırtınalar olmadığı sürece seçkin gün bol balık çıkacaktır. Bu bile devir içerisinde tezgahlara ve tüketiciye bile yansıyacak. Şu anda fiyatlara baktığımızda çokça faziletli değil. İri sivri 40 teklik, biraz bağan palamutlar 15 liradan satılıyor. Mezgit ve barbun balığında artım var. Bolluk var, halkımız bozuk para balık kayıt diye niteleyerek düşünüyoruz” diye konuştu. – DÜZCEShare: