Karadeniz’de temdit ağları palamutla doldu

Kastamonu’nun Karadeniz sahilindeki ilçesi Abana’üstelik şeb temdit zıkkım atan balıkçılar ağlarını verimli palamutla topladı.

Gece denize açılan balıkçılar, serdikleri ağları beş altı saat sonraları çekti. Sezona çoğalan bire bir esas fail Abanalı balıkçılar, tuttukları kasalar dolusu palamutla barınaklarına dönmenin sevincini yaşadı.

Palamutta yaşanan yağmur tezgahlara de yansıdı. Hafta başı 60 ila 70 liradan müşteri bulan palamudun fiyatı iriliğine bakarak 20 liraya kadar düştü.

Balıkçı Namık Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasretle bekledikleri sezona artağan benzeri sarrafiye yaptıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Palamudun bu zaman yüz güldüreceğini anlatan Öz, “Tahminî 70-80 kasa palamutla avlarımızı tamamlayarak ansız döndük. Şu dakika havalar ve balık sezonu kül istediğimiz kabilinden gidiyor, inşallah önümüzdeki günlerde haddinden fazla elan ongun olacak. Bu sene hele ekim kocaoğlan içre balık çokça elan artağan olacak kabilinden. Teamül bu yönde, bilcümle balıkçılarımız üzere artağan olsun.” diye niteleyerek konuştu.Share: