Karadenizli balıkçıların ağları palamutla doldu

Ordu’üstelik av sezonunun ikinci haftasında tekneleri ile Karadeniz’e açılan balıkçıların ağları palamutla doldu.

Av yasağının sona ermesiyle “müstemirren bismillah” diye denize açılan balıkçılar, semavi sularda avlanmaya devam ediyor.

Hava şartlarının de bol olmasıyla denize açılan çok sayıda balıkçı teknesinden ağlar, denize bırakıldı. Av sezonunun ikinci haftasında balıkçıların ağları palamutla şenlendi.

Gırgır tekneleri ile limanlara dönen balıkçıların yakaladıkları palamutlar, buradan araçlara yüklenerek ülkenin farklı şehirlerine gönderiliyor.

Balıkçılar sezonun bereketli geçeceğinden umutlu

Balıkçı Mesut Boşluk, AA muhabirine, çekicilik şartlarının ev olması nedeniyle sezonun başlamasından sonraları denize çokça aşkın açılamadıklarını söyledi.

Denize açıldıkları günlerde ise birkaç miktarda istavrit avladıklarını belirten Basar, muhtemel palamut avcılığının ise eskimemiş başladığını vurguladı.

Göz, bu sezon palamudun artağan olacağını başlangıçta anlayış ettiklerine dikkati çekerek, bekledikleri kadar palamudun çıkmaya başladığını, bu durumun bile yüzlerini güldürdüğünü tabir etti.

Balıkçı Sinan Iğdız, balık sezonunun çokça fazlalaşan geçmesini beklediklerinin altını çizdi.

“Vatandaşlar sakametli balık tüketebilecek”

Sezondan ümitli olduklarını tamlayan Iğdız, “Allah’a şükürler olsun beklediğimiz kabilinden palamut avlanmaya başladık. Pelit yönünden artımlı günler geçiriyoruz.” dedi.

Son üç yıldır istenen pelit avının gerçekleşmediğini vurgulayan Iğdız, bu sene palamudun eli nimetli olacağını, vatandaşların üstelik bozuk balık tüketebileceği aktardı.

Palamut avında akıbet yılların rekorunu beklediklerine işaret fail Iğdız, evvel ağdan 60 sandık pelit aldıklarını, aktarılma içerisinde ikinci defa ağ attıklarında ise bu miktarın 300 kasaya büyüklüğünde çıkabildiğini anlattı.

Gökhan Bayındır, sezonun pelit yönünden sunturlu başladığını, bu bolluğun aynı süre elan bitmeme edeceğine inandığını söyledi.

Ünal Karadeniz dahi bu sezon vatandaşa bol miktarda sivri yedirmeyi rüya ettiklerini belirterek, “Av sezonunun açılmasının hemen peşi sıra hava şartlarından yağlık çok fazla denize açılamadık. Az Buçuk moralimiz bozulmuştu. Şimdi yeniden havalar istediğimiz gibi düzeldi. Denize attığımız önce ağda da bol miktarda pelit avladık.” diyerek konuştu.

Palamudun çıngı fiyatının 100 liradan satışa sunulduğunu tabir fail Karadeniz, balığın bollaşmasıyla fiyatların gerileyeceğini sözlerine ekledi.

Share: