Karaismailoğlu, aceleci tren projesinin tünel yapım çalışmalarını inceledi

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki Toprakkale-Bahçe hattının tünel yapım çalışmalarının yürütüldüğü Düziçi ilçesindeki TCDD Yarbaşı İstasyonu’nu görüşme etti.

Çalışmaları inceleyici Karaismailoğlu, TCDD Umumi Müdürü Hasan Pezük ve ilgililerden hikmet aldı.

Karaismailoğlu, toplantının peşi sıra, Türkiye’yi dünyanın yeryüzü balaban 10 ekonomisi arasına ilerleme hedefiyle 7 devir 24 saat çalıştıklarını rapor etti.

Dünya’nın “gıptayla” baktığı projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu emeğin karşılığında Türkiye’nin güçleneceğini, kalkınacağını ve büyüyeceğini anlattı.

Karaismailoğlu, demir yollarının, devlet için tarihi ve stratejik öneme topluluk olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Asya ile Avrupa ortada, Çin’den Londra’ya büyüklüğünde giden çıpa ipek yolunun ölçülü koridorunda meydan kayran ülkemiz, uluslararası angarya ve bulaşıcı taşımacılığında benzeri merkezdir. Hükümetlerimiz döneminde, ülkemizin çıpa yollarının gelişmesi amacıyla yaptığımız yatırımlar herkesin takdirini kazanıyor. Ülkemizi baştan demir ağları ile örüyoruz. 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demir hat uzunluğumuzu,13 bin 50 kilometreye çıkardık. Hep 4 bin 693 kilometrelik demir hat hattının da inşasına devam ediyoruz. Antrparantez mevki genelinde hep 13 bin 978 kilometrelik demir hat hattında yapım, tenkis ve sondaj-proje çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

“Projemiz, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini birbirini bağlayacak”

Karaismailoğlu, SELIM Öğür hükümetleri döneminde Osmaniye’nin muvasala ve bildirişim yatırımları amacıyla kestirmece 3 milyar 755 milyon lira yatırım yapıldığını belirterek, kente 2003-2022 ortada 2 bilyon lira demir hat yatırımı gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.

Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Acul Katar Projesi’ne değinen Karaismailoğlu, “Projemizi, Akdeniz ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerini birbirini bağlayan, saatte 200 kilometrenin üzerindeki hıza akıllıca, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli suret yerine planladık. Bu balaban projedeki icraat, 6 anlaşma halinde devam etmekte. Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep arası cümle 361 kilometre. Projenin tamamlanmasıyla bu vuzuh 295 kilometreye, iki eşkâl arasındaki muvasala süresi üstelik 6 saat 23 dakikadan, 2 saat 15 dakikaya inecektir. Hattın tamamlanmasıyla ayrıca, Adana-Osmaniye gezi süresi 80 dakikadan 40 dakikaya düşecektir.” şeklinde konuştu.

Toprakkale-Bostan hattı
Karaismailoğlu, projenin Toprakkale-Bostan bölümünün 58 kilometre olacağını, dalan üstünde 16 bin 516 metrelik 32 tünel, 602 metrelik 6 köprü ve köprü yol ile 30 madun ve kayırıcı geçidin saha aldığını aktardı.

Karaismailoğlu, Vekâlet olarak yağız, hava, çıpa ve bahir yolu hatlarını bağlayan “multimodel” benzeri dizge benimsediklerine dikkati çekti. Demir yollarında, bütün erke ihtiyacının yüzde 35’ini yenilenebilir erke kaynaklarından karşılayacaklarını sözlerine ekledi.

Bursa Çabuk Tren Hattı’nda çerağ göründü! Süre 2 saat 15 dakikaya düşecek

 

Evlere temas mesafesinde: İçinden ‘tren’ sabık çıkmaz!

 

Share: