Karataş: Cumhuriyet Altını kazanımları Türk Yurduna kandil veriyor

Türkiye Cumhuriyet Altını’i Devleti’nin yapı yıldönümü münasebetiyle kutlama mesajı yayımlayan MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş Cumhuriyet Altını kazanımlarının Türk yurduna şımarıklık kattığının altını çizdi.

Kutlama mesajında Cumhuriyetin kurulmasında ve Türk yurdunun emperyalistlerden azat edilmesine miftah olan heybetli Türk ordusu mensubu Şehitlerimize yağmur dileyen MHP Erzurum İl Başkanı Naim Karataş Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün eşsiz liderliğine üstelik dikkat çekti.

Karataş mesajında “Türk halkı amacıyla Cumhuriyet Bayramı, milli angajman ve beraberliğin, içtimai dayanışmanın peş düzeye çıktığı milli bayramlarımızdan birisidir. Halas Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmasının peşi sıra ortaya sâdır hile boşluğunun kaldırılması amacıyla kullanılmamış bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Mustafa Eksiksizlik ve arkadaşları yaptıkları çalışmalar sonucu Türkiye’ye reva idare şeklinin cumhuriyet altını olduğuna karar verdi. Nihayetinde 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi.

Yurdun dört bir eliyle mevrut millet temsilcileri -milletvekilleri- 23 April 1920 haset Ankara’da Iri Ulus Meclisi’nde toplandı. Divan, Mustafa Kemal Paşa’yı komutan seçti. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Nazik Millet Meclisi Millî Halas Savaşı’nı başlattı. Aynı yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana alın koydular. Öte yandan ahenkli ordular İnönü’birlikte, Sakarya’da, Dumlupınar’dahi savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

Bu hümayun yürüyüşün neticesi olan Cumhuriyetin; sürgit Türk ocağına çerağ olması amacıyla, bizler koruyucu olmaya ve gerektiğinde serden geçmeye devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin temellerini canlarıyla bizlere hayat eden yetişkin ordumuzun muazzez Şehitlerini bu vesileyle rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu cennet vatanın müstakil olmasında önderlik eden Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarına de “emanetiniz akilane ellerde” diye, milli savaşım ruhunun sürdürüldüğünün altını yemek isteriz. Cumhuriyetimiz hümayun olsun, Cumhuriyetimiz Türk yurtlarına bereket olsun” ifadelerine düzlük verdi. – ERZURUM

Share: