Karatepe Şehitleri dualarla anıldı

Aydın’ın Köşk İlçesi’ne sınırlı Karatepe Köyü’nde 101 yıl geçmiş 18 Gücük Ay 1922 haset Yunanlılar aracılığıyla caminin içerisine doldurularak yakılan yüzlerce şehit, gerçekleştirilen şehitlik ziyaretinde dualarla anıldı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraları Yunan mezaliminin bildirme bunaltıcı gerçekleştiği yerlerden biri olan Köşk Karatepe’bile resmi kayıtlara göre 93 birey resmi sıfır kayıtlara göre ise köydeki iki ayrı camide kestirmece 300 hayat, yakılarak şehit edildi. Yunanlılara direndikleri ve vatanı savunan efelere yardım edip karınlarını doyurdukları gerekçesi ile Sekiyurt ve Sarıahmetler Camisi’ne doldurulup yakılan günahsız insanların martir edilmesinin üzerinden 1 yüzyıl geçti. Bu çerçevede Kasır Belediyesi marifetiyle Karatepe Şehitliği’ne görüşme gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ziyarette Karatepe şehitleri dualarla anıldı. Can anların yaşandığı görüşme sonrasında şehitlerin ruhları ve yer sarsıntısı felaketinde hayatını kaybedenler üzere Yasin-i Mübarek okundu.

Konu ile ilişik toplumsal medya üzerinden paylaşım eden Köşk Belediye Reisi Nuri Güler; “İnsanlık tarihinin arz gâvur ve perde verici hadiselerinden olan Karatepe Katliamı’nın 101. yılında, katliamda martir sakıt hemşerilerimizin ruhlarına Yasin-i Mukaddes armağan ettik. Kahramanmaraş’ta meydana gelen, 11 ilde yıkıma illet olan deprem felaketinde hayatını kaybeden canlarımızı dualarla elgin ettik. Ruhları pürneşe olsun” dedi.

Karatepe Şehitliği’nin geçmişi

Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlılara sunu haddinden fazla cebin gelen bölgelerden biri Kasır Karatepe Köyü idi. Karatepe Katliamı, Türk halkının direnişini deşmek amacıyla, Yunanlıların dizgeli bire bir şekilde uyguladıkları zılgıt politikasının, sunu trajik örneklerinden birisiydi. Kendilerini uygar dünyanın temsilcileri yerine gören işgalci Palikarya Ordusu’nun bir müfreze askeri, 18 Küçük Ay 1922 gecesi, yerli Rumların kılavuzluğunda Karetepe Köyü’ne geldi. Amaçları Kuva-yı Milliye’ye bindi olan köylüleri, kasaba köylere üstelik abus olacak şekilde cezalandırmaktı. Palikarya ihrak (yakma) birliği askerleri, köyün etrafını kuşattıktan sonradan, tekerlek tekerlek evlere girdiler. Köylülerden ayrımsız kısmını evlerinde silahla tarayarak ve yakarak öldürüyor, iri tıpkı kısmını birlikte ite-münasebetsiz camilere dolduruyorlardı. beraber bulabildikleri mülk ve kıymetli eşyaları bile gasp ediyorlardı. Soluk Ahmetler, Helvacılar, Mahmutlar ve Akçalar Mahalleleri’nde oturanlar Sarı Ahmetler Camisi’nde, Sekiyurt Mahallesi’nde oturanlar birlikte Sekiyurt Cami’sinde toplanarak resmi sıfır kayıtlara göre yüzlerce birey yakılarak şehit edildi. – AYDIN

Share: