Karışık hayvanlarına uydu vericili izleme

TARIM ve Orman Bakanlığı Natür Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli gözdağı altındaki melez hayvanlarının korunmasına yönelik eylem planı kapsamında; melez koyunu, ahu, alageyik, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli kaşıkçı kuşu, şah kartal, bozkır kartalı kabil türlere uydu vericisi takıldı. Bu yöntemle, yaban hayvanlarının yaşam alanları, göç yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, aşılanmamış hayatında nesli yıldırma yahut riziko altında olan efsanevi türlerinin korunmalarına yönelik gösteri planı hazırladı. 100 soy için hazırlanan traksiyon kapsamında nesli nâr altındaki; çandır koyunu, ahu, alageyik, karışık keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen izleme ile yaban hayvanlarının dirim alanları, göç yolları, üreme alanları belirlenerek, dulda çalışması yapılıyor. Zılgıt altındaki türlerin korunmasına yönelik yapılan çalışmada, koskocaman veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle sunu ağır izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Hezen kısımlarına takılan verici ile takip edilen turnalar amacıyla Sivas’ın majör üreme alanları ortada olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla üreme alanlarının bildirme mehabetli habitatlardan birisi olduğu belirleme edildi. Bunun üzerine bu alanların karışık hayatı ihya sahası zar edilmesi amacıyla düzentileme başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile takip edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne kadar barhana etmediği; fakat yeni doğan yavrularının kendilerine makul tıpkısı hayat alanı uydurmak için şişman alanları taradığı belirlendi. Kendilerine akla yatkın dirim alanı bulmakta zorlandıkları, genel adına Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri belirleme edildi. 2022 kışında apışık halde bulunup iyileştirme sürecinden sonradan donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı belirleme edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine verici ile izlem edilen bozkır kartalının ise popülasyon büyüklüğü olarak haddinden fazla elan kritik bire bir durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın tersine Türkiye’deki step kartalının göçmen bir nüfus olduğu, kışın Çad ve Kamerun ortada aynı bölgeye barhana ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan donör ile takibe alınan step kartalının, ağustos böylecene göçüne başladığı, sonuç güncellemelere bakarak şu anda Çad’dahi bulunduğu saptandı.Öte yandan bu yıl Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya yeniden yerleştirilmesi yapılan 28 karışık koyunu arasından 3’üne verici takıldı. Gene Şanlıurfa’dahi doğaya salınan 2 ceylana dahi donör yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu ekip süresince kayran alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: