Karmakarışık fail esrarengiz çor Bolu’nun ayrımlı tıpkı köyünde henüz ortaya daha çok

Bolu merkeze ilişkin Kındıra köyünde Yuva köyünde yaşanan analog şikayetlerle hastaneye başvuran esas ve oğlu otama altına makbuz. Alınan bilgiye göre merkeze ilişkin Kındıra köyünün yaylasında hayvancılık özne benzeri karı ve oğlu dizanteri, kusma ve biberli akıl ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

VAKALARDA BENZERLİK GÖRÜLDÜ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik araz (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda muhteşem tıpkı bulguya rastlanmadı. Asıl tedbir gayeli tedavisi yapılmak için Ankara’ya irsal edilirken oğlunun tedavisine Bolu’de bitmeme ediliyor.

UZUN SÜREDİR YAYLADA YAŞIYORLARDI

Köyde ince süredir yaylada ruhlu kadın ve oğlunun dışında kimsede eş şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Kındıra köyüne her an su ve yemeklerden göstermelik aldı.

148 KİŞİ HASTANEYE BAŞVURMUŞTU

Yuva köyünde temmuz ayında içmece suyundan kaynaklı kusma ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların birlikte bulunduğu 148 hayat hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin arkası sıra taburcu edilmişti. Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda Ankara’da muhtelif hastanelere nakledilen bazen hastalara hunriz ishalle ortaya çıkan, kansızlık ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: