Kars Adliyesi’nde adli sene açılışı yapıldı

Kars’ta 2022-2023 adli yılının açılışı üzere tören düzenlendi.

Törene Kars Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kars Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Köse, Kars İdare Mahkemesi Başkanı Koçak Yonisoğlu, Kars Barosu Başkanı Av. Fettah Çapkurt, hakimler ve savcılar, avukatlar ve adliye personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Kars Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, bakir tıpkı adli yıla daha başladıklarını ve düzenlenen bu açım programının kendilerine mesainin önce gününde şişman enerji olacağını söyledi.

Amanvermez, “Bu adli yılda birlikte henüz mukaddema olduğu üzere Kars Adliyesi olarak Başsavcılığımızla, mahkemelerimizle ve parçalanmamış ilişkin birimlerimizle, kuruluşuyla hâkimiyet teşkilatına korkulu katan İdare Mahkememizle, adaletin tesisi, adaletli bire bir yargı, doğruluk hizmetinin bir zamanlar sunulması adına üzerimize sakıt hep sorumluluğu namına getireceğiz. Bu hususta hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu ruh ve düşüncelerle bakir adli yılın yavuz güzel olmasını arzu ediyor, hep himmet arkadaşlarıma ve alelhusus milletimize uz olsun” dedi.

Daha sonra küçümseme kayran Kars Hak Komisyonu Başkanı Ahmet Köse, “Nazik ölçüde yenilenen bilgili ve savcı kadrosuyla Kars Adliyemizde 2022-2023 adli yılına zaman itibariyle başlamış bulunmaktayız. Her ant olduğu gibi bu adli yılda üstelik milletimizin hâkimiyet teşkilatımızdan arz nazik beklentisi tabiatıyla ki adaletin bire bir dakika ilk, gecikmeksizin ve yeryüzü akıllıca şekilde tecellisi olacaktır. Gerektiğinde gecelerini gündüzüne katarak düzentileme menfuru gözetmeksizin canhıraş çalıştıklarına bizzat bir güzel şahitlik ettiğimiz bilgili ve müddeiumumi meslektaşlarımızın, mümasil emek arkadaşlarımızın çalışmaları seçkin antlaşma takdire ölçü olmuştur. Antrparantez bu sene itibariyle faaliyete başlayan İdare Mahkememizin ilkin bulunmaz başkanı girmek amacıyla hile hakimlerimize ve andıran mücahede arkadaşlarına bile başarılar diliyorum” diye konuştu.

Adaletin topluluk hayatının, eş mutluluğu ve huzurunun vazgeçilmez aynı koşulu olduğuna ilgi çekici Kars İdare Mahkemesi Başkanı Eli Açık Yonisoğlu, “Doğruluk mülkün temelidir ilkesi yüzyıllar ilk söylenmiş ve bugüne büyüklüğünde icap gerçekliğini gerekse değerini tek zaman yitirmemiş bire bir ilkedir. En barbar toplumlarda birlikte kendisini hissettirmiş olan doğruluk duygusu insanlığın esasında ortak malıdır. “Cemiyet yaşamı adalet ile sonsuzlaşır, adaletsizlikle yıkılır” diyenleri devir her daim mevsuk çıkarmıştır. Tığ İdare Mahkemesi kendisine özellikle türe bizim Kutup Yıldızımız, devletin temeli, şiddet bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkemiz, doğruluk, harbilik, bilgelik, vakar, zekâ ve kavrayışı, yükseklik, faaliyet düsturumuz, hakkı ve hukuku bilgili eylemek, hukukun üstünlüğüne tavizsiz bir bağlılıkla hiçbir sıklet altında kalmadan özgür ve tarafsızca hakkı sağlamak, şapkayı başa ayakkabıyı ayağa yolmak için akım edeceğiz. Bunların hiç birini unutmadık, hiçbir zamanda unutmayacağız” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların peşi sıra bilgili, müddeiumumi, avukat ve adliye çalışanları 2022-2023 adli yılının geçmiş mesaisine başladılar. – KARS

Share: