Kars’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı

30 Ağustos Yengi Bayramının 100’üncü sene dönümünde eksiksiz yurtta olduğu kadar Kars’ta birlikte düzenlenen törenle kutlandı.

İlk merasim; Hükümet Konağı Atatürk büstü önünde çelenklerin sunumu, Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program elan sonra tebriklerin kabulüyle bitmeme etti.

Hükümet Konağı uğrunda bitmeme eden programda Ilbay/Uray Komutan Vekili Türker Fakir, Liva Komutanı Liva Hakan Bronz halkı selamlayarak 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

Vali/Belediye Başbuğ Vekili Türker Gariban, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılını coşkuyla kutlandığını söyledi.

Garip, “Kebir milletimizin mutlak güç kararlılığını tamam dünyaya car ettiği 30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılını gururla tebrik etmek, ayrımsız zamanda vatan için şehadet şerbeti içen muazzez şehitlerimizi tesmiye etmek amacıyla şehitlerimizin manevi huzurundayız. Alp ecdadımızın yabansı azim ve kararlılıkla kazandığı ve tarihin kaydettiği arz yüce zaferlerden birisi olan 30 Ağustos Zaferi ile vatanımız işgalden kurtarılmış ve cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. 30 Ağustos Zaferi, tarihi boyunca karşılaştığı mecmu engelleri bağlantı ve muadele içerisinde, el birliği ruhuyla, akide ve kararlılıkla aşan eren milletimizin gücünü tıpkı öğün elan ortaya koymuştur. Bu benzersiz zafer, birbirine kenetlenmiş tıpkısı milletin vatanına, bayrağına, hürriyetine ve mukaddes değerlerine olan aşkı ve inancının eseridir” dedi.

Gariban, “Muazzez şehitlerimiz, sizler yurt, kavim, sancak ve mukaddesatınız uğruna sunma zer varlığınız olan canınızı hiç irtical feda ederek tıpkı insanın yükselebileceği genişlik efdal rütbe olan şehadet makamına ulaştınız. Vatanseverliğiniz, milletimize duyduğunuz derin merbutiyet ve bağlılığınızla hür hayat arzumuza sabah yeli kaynağı oldunuz. Canlarınızı önünde feda ederek bırakıt bıraktığınız bu şerif vatanın temas zerresinin bizlere mukaddes emanetiniz olduğunun şuurundayız. Vatanımızı, milletimizi, devletimizi, bayrağımızı ve bizleri budun fail değerlerimizi esirgeme önünde bizlere ilham kaynağı olan tanıklık ruhunu ilelebet yaşatmakta kararlı olduğumuzu tıpkısı nöbet elan samimi haykırıyoruz. Sizlerin aristokrat kanlarıyla sulanan bu mukaddes yurt topraklarını tıpkı ruh ve şuurla korumak, bizden ahir nesillere elan güvenli benzeri ati tasarruf etmek üzere önemli tarihimizden aldığımız şuurla hareketli ve gönençli Türkiye yolundaki hedeflerimizi gerçekleştirmek amacıyla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu mübarek toprakların vatanımız namına kalması için gösterdiğiniz fedakarlıklar, kocaman Türk milletinin kalbinde seçme devir ayrık tıpkı düzlük engelleme edecek ve gelecek torunlar sizleri minnetle anacaktır” diye konuştu.

Program birlikte yapılan konuşmaların ardından öğrenciler marifetiyle şiirler okundu, resmi geçit töreni düzenlendi. Garnizon Şehitliği’nin gezilmesi ve şehit mezarlarına al karanfil bırakılması ile izlence sona erdi. – KARS

Share: