Kars’ta bozkırın ortasındaki ‘vaha’ hakeza görüntülendi

Kars’ta bozkırın ortasındaki ‘vaha’ böyle görüntülendi

KARS Kars’ta bozkırın ortasındaki ‘vaha’ havadan görüntülendi. Çölün ortasındaki ‘vaha’ görenleri mest etti.

Kars’ın Doğru ilçesinde 54 sene ilk Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryolları’nda müteharrik işçiler tarafından çam ağaçlarıyla ağaçlandırılan ve yeşil görüntüsüyle adeta göz kamaştıran, ön halkı arasında ‘bozkırın ortasındaki vaha’ yerine aşina tarihi ‘Benliahmet Katar İstasyonu herhangi bir zaman evcil ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

TCDD marifetiyle 1969 yılında Şarki Anadolu’daki katar yolları ile şimendifer istasyonları çevresine, kırıcı kar yağışının rayları ters etkilemesini çelmek amacıyla dikilen kısaca 20 bin çam hem bölgenin görünümü değiştirdi. Hem de kentin tanıtımına koca yardım sağlıyor.

Bozkırın ortasındaki vaha fotoğraflamak için bölgeye mevrut foto sanatçısı Yokluk Alp, “1969 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Oran Demiryollarına ilişkin aynı tren istasyonu, Sevap ovasının ortasında adeta ağaçlandırılmış bir istasyon, tarihi yapılarıyla içerisinde bulunduruyor. Buranın benzeri bambaşka özelliği ovanın ortasında çam ağaçlarıyla sarılı bir katar istasyonu geçmişten günümüze kadar gelen ayrımsız güzelliğe eş” dedi. Yaz aylarında bozkırın ortasında yeşilliğiyle göz kamaştıran tarihi istasyon adeta görsel şölen sunuyor.

Benli Ahmet Şimendifer İstasyonu Bakü-Tiflis Kars Demiryolu ve Şarki Ekspresi katar hattı kendisine demiryolu ulaşımına de heybetli yardım sağlıyor.Share: