Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarımın esas kentleri arasında yerini kayran Kars’ta, eli nimetli güzeşte hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan tahıl krizleri ile alay malay azık ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu sene Kars’ta bir nice rençper buğday ekimine ağırbaşlılık verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin aynı sonraki durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan köyünde bulunan değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden sadece tıpkı tanesi. Bölgedeki köylülerin akış ettiği değirmende koyu tıpkı düzentileme yürütülüyor. Akşam saatlerinde tahıllarını una çevirmek için sıraya giren köylüleri mağdur etmemek namına işletmede 24 saat hizmet veriliyor. Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonradan evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlar, fırınlarda savuşturmak adına sofralarıyla buluşuyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu yıl vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine üstelik yansıdığını belirterek, bazı bazı uykusuz kaldıklarını, ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu için antrparantez bahtiyarlık yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların öncelikli yerine yıkandığını ve birkaç evreden bilahare una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya beniz tutmuş cet-dede mesleğinin aslında nahiye insanı açısından hangi etap önem yeryüzü ettiğinin dahi altını çizdi. – KARS

Share: