Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

– Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarlalardan sofralara uzanan emek

KARS – Tarımın gerçek kentleri ortada yerini düz Kars’ta eli nimetli geçen hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Acun genelinde yaşanan hububat krizleri ile gelişigüzel gıda ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu yıl Kars’ta birçok maraba buğday ekimine vakar verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin tıpkısı ahir durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan Köyü’nde kâin değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden yalnızca tıpkısı tanesi. Bölgedeki köylülerin akın ettiği değirmende koyu ayrımsız düzentileme yürütülüyor. Geceleyin saatlerinde tahıllarını una çevirmek için sıraya giren köylüleri kıygın etmemek yerine işletmede 24 saat bakım veriliyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu sene vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine de yansıdığını belirterek, kimi vakit uykusuz kaldıklarını fakat vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu amacıyla ayrıca mutluluk yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların öncelikli adına yıkandığını ve beş altı evreden sonraları una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya yüz tutmuş baba ata mesleğinin gerçekte havza insanı açısından ne paye ehemmiyet yeryüzü ettiğinin dahi altını çizdi.

Çiftçiler ise unlarını aldıktan sonra evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlarla fırınlarda savmak kendisine sofralarıyla buluşturuyor.

Share: