Kars’ta mehteranlı kurtuluş coşkusu

Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümü mehteranlı, halaylı, türkülü ve aşıklı kutlandı.

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümü planlı törenle kutlandı. Tören Gar Binası uğrunda kâin Kazım Karabekir Kâmil ve Hükümet Konağı uğrunda kâin Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasıyla başladı.

Hükümet Konağı uğrunda planlı tören ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali/Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Kimsesiz yaptığı konuşmada, “Zaman Gazi Karslıların; ezansız ve bayraksız olamayacağını, esaret altında yaşayamayacağını birlik dünyaya car ettikleri gündür. Zaman; mefret Türk bayrağının Kars kalesine çekilmesiyle Gazi Kars’ın lento zincirlerini kırarak vatan toprağının tıpkısı parçası olduğu gündür. Bugün; ben Türküm, Türk; hava olamaz, devletsiz, bayraksız, ezansız, hürriyetsiz olmaz şiarını hazımlı Gazi Kars’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümüdür. Gazi Kars, eş olduğu soylu erki, kültürel, siyasal, mühim değerlerinin beraberinde, tarihte üstlendiği rollerle de ülkemizin yeryüzü cesim bölgelerinden biri olmuştur. Kars, Birinci Acun Savaşı’nın Şimal Kafkas cephesidir ve bu nedenle dağlarında, platolarında, ovalarında, seçkin karış toprağında beniz binlerce şehidimiz yatmaktadır” dedi.

Yapılan konuşmaların arkası sıra Kars’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102’nci sene dönümü halk oyunları gösterisiyle devam etti. Aşıkların okuduğu kahramanlık şiirleri ve türküleri okundu.

Programda, Kafkas ekibinin gösterisi ve 100. Yıl Marşı eşliğinde Kafkas ekibi Vali Türker Sahipsiz’e Türk bayrağı hediye etti.

Kurtuluş etkinliği Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterler Takımı’nın gösterisi ile devam etti. Program Ekin ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze 102. Yılında Gazi Kars’ın Kurtuluşu’ mevzulu konferans ile sonuç buldu.

Programa; Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Gariban, Garnizon Komutanı Liva Hakan Tunç, YANLIŞSIZ Parti Kars Saylav Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Emniyet Müdürü Ağır Sağdıç, İl Kurnaz Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, gurur ve kat amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. – KARS

Share: