KASTAMONU – TBMM Başkanı Şentop Kastamonu Üniversitesinin akademik yıl açılışında konuştu (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde dünyada etkin ayrımsız mevki haline getirmemiz gerekiyor. Bu uğraş takkadak siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin kuma benzeri mücadelesidir. ” dedi.

Kastamonu Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat töreninde mütekellim Şentop, kullanılmamış terbiye tedrisat yılının bütün öğrencilere kılıklı olması temennisinde bulundu.

Kastamonu’nun Mili Mücadele’nin kilit şehirlerinden biri olduğunu vurgulayan Şentop, İstiklal Yolu’nun buradan başladığını hatırlattı.

Üniversitelerin Türkiye’dahi kuruldukları, geliştikleri tarihten bu yana çok eke ayrımsız noktaya geldiğini söyleyen Şentop, özellikle akıbet 20 yılda darülfünun sayısında yoğun artım olduğuna meni etti.

Şentop, “Şu dakika itibarıyla amme üniversitesi yerine 131 üniversitemiz, dünyalık üniversitemiz olarak da 78 üniversite var. Bütün 209 üniversite var. Seçkin ilimizde sunu birkaç benzeri darülfünun bulunuyor.” diye konuştu.

Üniversitelerin açıldığı zamanlarda öğretim üyesi ve fiziki nekais nedeni ile “Darülfünun tahsis etmek akla yatkın mudur?” diye niteleyerek tartışmalar olduğunu anlatan Şentop, “Sonunda 2006’dahi açılan Kastamonu Üniversitemiz bugün geldiğimiz noktada 29 bine andıran öğrenci ile ruh gösteriyor. Zat akademisyenini yetiştirmiş durumda. Tıpkısı yerde üniversiteyle ilgili bu adımları atmak gerekiyordu. Gelişigüzel şehirde aynı darülfünun olması ve üniversiteler arası nitelik yarışının devam etmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın değişim içre olduğunu vurgulayan Şentop, şunları dile getirdi:

“Acun çok kocaman aynı değiş içre. Yirminci asır başlarında iki nazik savaşla acun düzeni kurulmaya çalışıldı amma esasta bir düzen kurulamadı. Tıpkısı açıklık dönme, benzeri çevrim arası üzere ortaya bundan sonra. Cidden 20. yüzyılın sonlarında, 20. yüzyılın bütün paradigmaları, birçok kurum bünye tembel hale geldi. Yaşanan pandemi ile beraber değişimin hızlandığını görüyoruz. Benzeri kök değişimi ile dahi alın karşıyayız. en üst andıran coğrafyamızda Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile ortaya sâdır aynı cenk var. Bu savaşın çabucak bölgemiz değil bütün dünyayı, dünya barışını etkileyebilecek tıpkısı temel kazanması gizil namına benzer gözüküyor.”

“Çatışmaların yoğun olduğu tıpkısı coğrafyadayız”

Türkiye’nin haddinden fazla balaban tıpkısı coğrafyada yer aldığına meni fail Şentop, “Türkiye’nin jeostratejisi çokça kebir. Bunun bize kazandırdığı bazen avantajlar, bazı dezavantajlar de var. Çatışmaların yoğun olduğu bire bir coğrafyadayız. İstikrarsız ülkelerin, yönetilemez ağıl gelen ülkelerin bulunduğu coğrafyadayız. Irak, Suriye, ambargolarla köşeye sıkıştırılan İran, bir anda kuzeyimizde Ukrayna, Rusya, bire bir yanımızda Yunanistan. Hakeza tıpkısı coğrafyadayız.” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’ye yönelik zaman zaman ara sıra eleştiriler yapan yetersiz dışındaki muhataplarımıza, ‘Böyle bir coğrafyada sizin ülkeniz olsaydı herhalde teferruatlı bir zaman can imkanı bulamazdınız.’ diye ifade ettim. Jeostratejimiz bize imkanlar sunuyor. Bizim bunu imkana, fırsata dönüştürmemiz, Türkiye’yi bölgesinde, dünyada etkin bir mevki haline getirmemiz gerekiyor. Bu savaşım yalnız siyasetin mücadelesi değil. Hocalarımızın, öğrencilerimizin, gelişim dünyamızın, hepimizin eş aynı mücadelesidir. Bakir bir acun kurulacak ve 20. yüzyılın paradigmaları ile sürmesi cins değil.”

“Tıpkısı merkezimizin olması geçişsiz”

Şentop, bilginin akla yatkın kullanılmasının önemine dahi değinerek şunları kaydetti:

“Aynı merkezimizin olması lazım. Yerlilik anlamında söylüyorum. Cihanşümul bilgiyi iktisap etmek, o anlamda haddinden fazla ferah erişmiş girmek gereklidir amma ehliyetli değildir. Bunu en son Fetullahçı Terör Örgütü’nün karşılaştığımız yapılanmasında görüyoruz. Türkiye’nin genişlik anlaklı çocuklarını sunu gür şartlarda yetiştirmeye çalıştılar amma onlar Türkiye’da çarpış yaptı, anayasal düzene alın geldi, 251 vatandaşımızın martir olmasına, 2 bin 550 civarında vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet verdiler. Çok iyi yetiştirilmiş bir insanın bir zamanda Türkiye’ye ilişkinlik hissi içinde olması lazım.”

Kastamonu Üniversitesi Sezai Karakoç Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, SELIM Tümen Kastamonu milletvekilleri Hakkı Gabi ve Takatli Polat, CHP Kastamonu Mebus Hasan Baltalı, Belediye Reisi Galip Vidinlioğlu, Bozuk Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba de katıldı.Share: