Kastamonu’da Bozkurt ve Abana esnafı, selin peşi sıra kullanılmamış dükkanlarına kavuştu

Kastamonu’dahi güzeşte sene yaşanan selde, Bozkurt ve Abana ilçelerinde dükkanları yıkılan esnafa, bakir hisse senedi yerleri ad çekme ile tasdik edildi.

Kentte sabık yıl 11 Ağustos’ta yaşanan baskın felaketinde büyük oranda hasar gördükten sonradan yıkılan Bozkurt ve Abana Banal Uran Sitelerinin baştan inşası tamamlandı. Bozkurt Siktirici Endüstri Sitesine 52 dükkan ve 2 üretimevi, Abana Aşağılık Uran Sitesine ise 40 dükkan yapıldı.

Bozkurt Ilçe binasında düzenlenen kura töreni ile doğruluk sahiplerine dükkanları teslim edildi.

Kura törenine telefonla bağlanan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, el birliğiyle yaraların sarılmaya devam ettiğini söyledi.

Sel felaketinin üzerinden 1 sene 1 ay geçtiğini hatırlatan Aristokrat, “Hâkim felaketinde ortadan koruyucu Bozkurt ve Abana endüstri sitelerindeki dükkanların bugün kura çekimi ile sahiplerine teslime dilmesi, bizim açımızdan onurdur. O günden itibaren el birliği ile bu afetin yaralarının sarılması amacıyla çabalama sarfiyat ettik. Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı arkadaşım Uğur Gurur ile alay malay seçkin meselenin ajanda anına takibini gerçekleştirdik.” dedi.

Yeni sanayi sitelerinin yapılması konusu gündeme geldiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile görüştüklerini tamlayan Aristokrat, “O bile sayın Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde özellikle kombinasyon uran bölgeleri olmak üzere cemi Türkiye’de, dürü topladı. O günkü miktarla 200 milyon lira civarında benzeri bergüzar toplandı. Bu Kastamonu dışında selden etkilenen Sinop Ayancık ve biraz değişik düzlük üzere toplandı.”diyerek konuştu.

Yapılan dükkanlar karşı hikmet veren Soylu, “Abana’dahi bugün 40 nüsha hisse senedi yeri var. Bozkurt’ta ise 52 sayı hareket yeri var. Abana’nın 28’i 90 metrekare, 12’si ise 180 metrekare. Bozkurt’un 24’ü 90 metrekare, 20’si ise 180 metrekare, 8 adeti ise 270 metrekare.” ifadelerini kullandı.

Dükkanların maliyetleri ile ilgili hikmet veren Soylu, şunları kaydetti:

“200 milyon teklik bağışın üstüne munzam maliyetler destek. O maliyetlerin tamamını oradaki hemşehrilerimizin üzerine bindirmek istemedik. Alelhusus 90, 180 ve 270 metrekare hareket yerleri üzere melfuf maliyetlere müteveccih 10 yıl sürekli ifa kolaylığı oluşturduk. Dükkanlarla ilişkin yüzde 86’lık bire bir iskonto yapıldı. Yani ödenen cirim aslında maliyetin yüzde 14’ü kabil benzeri cirim. 90 metrekare aksiyon yerinin ilave maliyeti bağışlardan bilahare 286 bin liralık oldu. Onun yüzdelik 50’si karşılanıyor. Bu de 143 bin 370 teklik. 180 metrekare gelişim yeri amacıyla ilişik maliyet 573 bin teklik oldu, İndirimle gelişigüzel o dahi 286 bin 740 lira oluyor. 270 metrekare hareket yeri olanlar 860 bin teklik. Bu dükkanlarda de ödenecek cirim 430 bin teklik. Nısıf yarıya temel maliyeti indirmiş olduk. Bu paralar bile 10 yılda ödenecek.”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik ise gönderdiği video kaydında, iyi olsun dileklerini ileterek, “Bozkurt ve Abana Amiyane Sanayi Sitelerini alay verdiğimiz gibi sunu güdük sürede yeniledik. Şevket, kavim olarak el ele verdik. Güdük sürede yaraları temizlemek amacıyla bilcümle gelişigüzel seferberlik ruhu ile çalıştık. Kastamonu’nun afetlerden etkilenmemesi için yenileme çalışmasına başladık. ” dedi.

Törende konuşan Ilbay Avni Çakır, çalışmaların tezce devam ettiğini belirterek, “Düzlük finiş noktasına yaklaştı. TOKİ evlerinin yapımı sürüyor. Arz geç kasımda doğrulama edilecek. Spor sahalarımız bitti. Köprülerimizin imalatları tamamlandı. 3. köprümüzün kere bağlantıları yapılıyor. Palyatif köprümüz 1 kamer içerisinde vatandaşımızın kullanımına verilecek. Site merkezindeki dükkanların yapımı devam ediyor. Yıl bitmeden vatandaşlarımıza sunmak istiyoruz. Oran kendisine sahada değme noktada çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Vali Çakırdoğan, DOĞRU Tümen Kastamonu Saylav Pek Polat, Bozkurt Kaymakamı Kasıt Atıcı, Bozkurt Belediye Reisi Yaşamış Üzüntülü, Abana Kaymakamı Salih Ağar, Abana Şehremini Yunus Akgül YANLIŞSIZ Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Adlı ve adalet sahipleri tarafından noterlik nezdinde ad çekme çekimi gerçekleştirildi.Share: