Kastamonu’da şap paniği! 16 köye antre ve çıkışlar yasaklandı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine sınırlı Aşağışehirören ve Yukarışehirören köyünde şap hastalığı görüldü. Şap hastalığının görülmesiyle birlikte Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü köylerde giriş ve çıkışları yasakladı.

HAYVAN PAZARI KAPATILDI

Ayrıca Taşköprü’nün Aşağışehirören ve Yukarışehirören köylerinde kısaca 2 kilometrelik alanda karantinaya alındı. İki köyün karantinaya alınmasının peşi sıra tedbir için Taşköprü Çalışkan Hayvan Pazarı de ikinci bire bir emre kadar kapatıldı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Öte yandan, Kastamonu’nun merkeze sınırlı Kuzyaka bölgesinde 14 köyde karakabarcık hastalığı görüldü. Hastalığın görülmesiyle birlikte Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı ekipleri, Kuzyaka bölgesinde mevcut 14 köyü karantinaya alarak giriş çıkışları yasakladı. Şarbon hastalığının hayvanlardan insanlara geçebilen alelhusus akciğer ve deriyi etkileyen ayrımsız çor olmasından dolayı Kastamonu İl Esenlik Müdürlüğü ekipleri birlikte filyasyon çalışması yaptı. Ocak familya gezen filyasyon ekipleri, temasta mevcut evet birlikte hastalık belirtisi görülen vatandaşları takibe alarak tedavilerinin yapılmasını sağladı. Kuzyaka bölgesinde alınan tedarik ve önlemler sonrasında hastalığın etkisini yitirmesi ile gelişigüzel karantina uygulaması kaldırıldı.

Share: