‘Kentlere Dokunan Kadınlar’, Odunpazarı’nda Konuştu

Odunpazarı Şehir Konseyi, Hasan Polatkan Ekin Merkezi’nde “Kentlere Dokunan Kadınlar” mevzulu tıpkısı konuşma gerçekleştirdi. Efes Selçuk Belediye Başkanı Cımbar Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Şehremini Şeniz Doğan, Bilecik Şehremini Ferişte Mızrak Subaşı’nın konferansçı olduğu söyleşinin moderatörlüğünü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Mebus Burhanettin Keder yaptı.

Söyleşiye, Odunpazarı Belediyesi Başbuğ Vekili Cahide Derli Toplu, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Bilecik İl Başkanı Mehmet Stabil Yaşar, CHP Bilecik Dalan İlçe Başkanı Berna Pamukçu, CHP Bilecik İl Kadın Kolları Başkanı Nurten Bilecikligil, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı ve Bilecik’ten avrat muhtarlar ile çokça sayıda Eskişehirli katıldı.

“ATI KADINLARLA, ÇOCUKLARLA VE GENÇLERLE ŞEKİLLENECEK”

“Kentlere Raci Kadınlar” söyleşisinin küşat konuşmasını, Odunpazarı Şehir Konseyi Başkanı İsmail Kumru yaptı.

Site konseylerinin yerel yönetimlerle yaptığı çözüm ortaklığının çok kocaman olduğunu söyleyen Kumru, Odunpazarı’ndaki genişlik büyük şanslarından birisinin Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Aldanmaz’un Eskişehir Şehir Konseyi Bakanlığı yapmış olması olduğunu vurguladı.

“Gerçekte sivil cemiyet kuruluşları içerisinde geliyor olması; siyasal kendisine demokrasiyi içselleştirmiş olması Odunpazarı Şehir Konseyi’nin çokça iri bir şansı. Uray Başkanımız Kazım Aldanmaz Kent Konseyi’ne, sivil toplum kuruluşlarına işbirliği ve özgüven aşılayarak, bizlere domestik yönetimde meze hakkı veriyor” diyen Kumru, Odunpazarı Şehir Konseyi’nin 14 faaliyet grubu, 21 mahalle meclisi; kadın, çocuk, bilgisizlik ve mânialı meclisleri ile Eskişehir’bile panel hayatın dışında kente dokunan amal yaptığını belirtti.

Demokrasinin temelinin mahallede dinç vatandaştan geçtiğine özen calip Kumru, Odunpazarı Kent Konseyi kendisine beherglas bireyin yönetime katılması anlamında mahalle meclisleri kurarak yerel yönetimle aksiyon birliğini sağladıklarını anlattı.

Kumru, konuşmasında CHP Site Konseyi Masası’na dahi düzlük verdi. Türkiye’üstelik ilk kez bire bir siyasal partinin hakeza tıpkısı çalışmaya imza atığını tamlayan Kumru, “İlk kez ayrımsız siyasal parti, siyaset yapmanın birlikte, şehir konseylerini akıllıca ayrımsız zemine oturması anlamında ağır aynı masa oluşturdu. 10 şehir konseyi başkanı da şuan o masada memur. O görevlilerden biri üstelik benim. Bunun ötesinde yaptığımız işlerde Türkiye’de domestik demokrasinin geleceğinin kadınlar ve torunlar olduğunu düşünüyoruz. Kent konseylerinde karı, yavru ve deneyimsizlik meclislerini önemsiyoruz. Geleceğin kadınlarla, çocuklarla ve gençlerle olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Kadınların ve gençlerin siyasi partilerde bayram hakkı olması gerektiğini vurgulayan Kumru, demokrasinin bu şekilde gelişebileceğini dile getirdi.

DİLEĞİMİZ KADINLARIN SİYASET İÇİNDE ARTIK YER ALMASI”

Kumru’dan bilahare kortej alan Odunpazarı Uray Komutan Vekili Cahide Şık,şöyle konuştu:

“Dertleri kentleri olan Odunpazarı Site Konseyinin bugünkü izlence konusu ve konukları, kentlerine dokunan kadınlar. Yani seçme kadınlar, sevdası kentleri olan kadınlar, kabadayı kadınlar, gine hepiniz şehrimize adamakıllı geldiniz. Biliyorum ki kadın görünmek, evde, sokakta, hisse senedi yaşamında tahakküm iken, siyasetin yer baskı alanından başarı ile çıkıp, icraa makamlarına daha mecburiyet başına gelmişsiniz. Sizleri üstelik size fikir veren, partimize hoşlanma gösteren seçmenlerimizi üstelik kutluyorum. Umuyorum ve diliyorum kim önümüzdeki seçimlerde sizler kadar imdi eş şehremini, bizler kadar karı divan üyesi, karı kocabaşı ve eş milletvekilimiz tamam. Dileğimiz ve ihtiyacımız, kadınların siyaset içre artik düz alması. Ben ve umum mağaza, mücadelenizi dinlemek üzere heyecanla bekliyoruz. Anılarınızı, başarılarınızı, ayrıca pişmanlıklarınızı bile zaaf ediyoruz. Siyasette gelmek üzere çalışma veren, tıpkısı hayali olan tüm kadınlarımıza mücadeleniz ve başarılarınız cesurluk verecek, nöbet fotoğraf olacaktır.”

BULUT’TAN ESKİŞEHİR’E ÖVGÜ

Söyleşide müzakere eden isimlerden biri dahi CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut oldu. Endişe, “Hem karı hem de zinde ve kudretli 3 belediye reisi ile buradayız. Bu hepimiz üzere çekicilik vesilesi olsun, çünkü siyasette eş ve güre yok. Burada bile 3 bulunmaz arkadaşımız var” dedi.

Odunpazarı Site Konseyi Başkanı İsmail Kumru’nun CHP Şehir Konseyi Masası’nın kurulmasında nazik katkıları olduğunu tamlayan Endişe, Kumru’evet teşekkür etti. Türkiye’üstelik el erki kanallarının tıkandığını belirten Endişe, özellikle partili cumhurbaşkanlığı sistemi ile gelişigüzel şeyin tekleştiğini vurguladı. Keder, yüzdelik 51 ile demokratlık evet da çoğunluğun elde edilemediğine özen çekti.

Bugün tıkanan demokrasiye site konseyleri bire bir husus açabilir diye niteleyerek CHP Site Konseyleri Masası’nı kurduklarını anlatan Keder, “Kent konseyleri hemen kentin yaşanabilir ağıl gelmesine, kentlilik bilincinin oluşturulması evet üstelik kentin rantını kente vermeyle müteşekkir değil; demokrasiyi perçinlemek için kurulan bire bir çatı. Eskişehir’da bunun yer iyice örneğini görüyoruz. İnsan, Eskişehir’i anlata anlata bitiremez. Şehir Konseyinin yaptığı çalışmalar şehre, uray başkanlarının yaptığı icraat de Türkiye’ye yansıyor. Sanki belediyeler bire bir tekellüm yeri. Belediyeler, sine girdiğinizde sanki müze. Belediyeler kişi mekanlarını anca bire bir arkaç getirmiş kim, hatır girdiğinizde şehrin bittabi tıpkısı düz olduğunu görebiliyorsunuz. İşte bu sağgörü meselesi. Biz, Eskişehir’birlikte bu yaşananları Türkiye’ye yansıtmanın derdindeyiz” dedi.

“MÜCADELENİZE BITMEME EDİN, KADIN MÜCADELESİ KAZANACAK”

Konuşmaların arkası sıra söyleşiye geçildi. Konuşmacılar, Efes Selçuk Şehremini Cımbar Ciritoğlu Sengel, Denizli Merkezefendi Belediye Reisi Şeniz Doğan ve Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı siyasete nasıl başladıklarını anlattı.

İl ve ilçelerinde hayata geçirdikleri içtimai projelere da değinen kadın şehremaneti başkanları, konuşmalarında sıkça İstanbul Sözleşmesi vurgusu yaptı. Eş dayanışmasının ve kadın mücadelesinin önemine birlikte değinen şehremaneti başkanları, kadınların kentlere ailelerine dokunuyormuş kabil vicdanıyla dokunduğunu söyledi. Türkiye’de siyasetin koca eli ve kararıyla yapıldığına dikkat calip uray başkanları, bu durumun bundan sonra sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, siyasette düz alan kadınların sayısının artması gerektiğini vurguladı.

Şehremaneti başkanları, kadınlara çağrıda bulunarak, “Mücadelenize bitmeme edin, kadın mücadelesi kazanacak” dedi.

Kadınların sergen olmayı hak etmediğini vurgulayan uray başkanları, “Bizler vitrin olmayı hak etmiyoruz. Kentleri, duygularımızla, beynimizle ve vicdanımızla yönetiyoruz” diyerek konuştu.

Share: