Keşan Site Müzesinin restorasyonu tamamlandı

Çanakkale Savaşları’nda alnaç gerisinde fiyaka hastanesi olarak geçer, zaman Keşan Kent Müzesi kendisine ruh gösteren çarkıt sayrılarevi binasında restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Keşan Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, müzede düzenlenen toplantıda firma yetkilileri müzenin anahtarını Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu’na verdi.

Helvacıoğlu bile incelemede bulunduktan sonradan itfaiye aracı aracının merdivenine çıkarak müzenin çatısına Türk bayrağı astı.

Helvacıoğlu, yaptığı konuşmada, restorasyon çalışmalarının titizlik ile yürütüldüğünü belirtti.

Keşan için çekicilik donör benzeri dönem yaşandığını aktaran Helvacıoğlu, şunları kaydetti: “

Bildiğiniz kabil bu sergüzeşt 2019 yılında göreve geldiğimizde başladı. Malumunuz tarihi bir bina ve restorasyon çalışmalarının seçme yadigâr titizlik ile yürütüldü. Sonrasında güzeşte süreçte ise müzemize binlerce envanter ve namzet güneş çalışmaları kazandırıldı.”

Keşan Site Müzesi çevre düzenlemesi işi ihalesinin 8 Şubat’ta yapılacağını nâkil Helvacıoğlu, müzede tarihi birikimlerin çağdaş imkanlarla sergileneceğini söyledi.

Keşan Şehir Müzesi binasına Türk bayrağı dikerek eski benzeri geleneği bile baştan canlandırdıklarını belirten Helvacıoğlu, “Yavuz olsun. Keşan üzere çekicilik günü. Bayrağımızı binamızın çatısına diktik. Geçmiş ve ati arasında güreşçi köprüsü olacak müze çalışmalarımızda balaban benzeri adımı daha attık. Mutluyuz gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: