Kılıçdaroğlu: Bayrak ve vatan kırmızı çizgimiz

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Şayet Türkiye bizim kuma paydamızsa, sancak bizim eş paydamızsa kim CHP için şunu ferah ferah söyleyebilirim; bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Gelişigüzel türlü tenkit cins. Başımın üstünde. Ama öncü ve yurt bizim kırmızı çizgimiz” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Altındağ ilçesinde düzenlenen ‘Önce Türkiye Buluşması’ programında tatmin önderleriyle bire bir araya geldi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, herkesin kaygısının aynı olduğunu belirterek, “Bu memlekette yaşıyoruz. Dünyanın genişlik domuzuna ülkesinde yaşıyoruz ve bu ülkede hepimiz dirlik zarfında varagelmek istiyoruz. Bu Arada sürdürmek istiyoruz. Kavgasız gitmek istiyoruz. Ülkemizi izam etmek istiyoruz. Amma zaman geldiğimiz dideban beni kaygılandırıyor. Bu devleti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk evvel bu devletin siyasal bağımsızlığını sağladı. Yani; ‘Bayrağımın altında özgürce yaşayacağım, on paralık kimsenin müdahalesini akseptans etmeyeceğim’ dedi. Politik istiklal tapu senedi Lozan’dır. 2’nci düzlük iktisadi bağımsızlıktır. Politik bağımsızlığınız vardır ama konuşu bağımsızlığınız yoksa siyasal bağımsızlığınız gelişigüzel antlaşma tehlikededir. O nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Savaş meydanlarından kazanılan zaferler soylu erki zaferlerle taçlandırılmazsa siyasi bağımsızlığınız tehlikeye girer’ diyor. Bugün geldiğimiz noktada bizim ekonomik bağımsızlığımız var mı?” diye niteleyerek konuştu.

‘BAYRAK VE YURT KIRMIZI ÇİZGİMİZ'”Altın idealist kardeşlerim, Türkiye sevdalısı olan kardeşlerim hep bu arada alay malay olmak zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Fikir farklılıklarımız gibi. Amma eğer Türkiye bizim ortak paydamızsa, sembol bizim kuma paydamızsa kim CHP amacıyla şurası rahatlıkla söyleyebilirim; bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Değme türlü eleştiri olabilir. Başımın üzerinde. Ama sancak ve yurt bizim kırmızı çizgimiz. Bayrağımızın altında özgürce aylamak zorundayız. Bu olmadığı takdirde birilerine yem olursunuz. Ayrımsız gerçeği çok mebzul bilmemiz gerekiyor; Osmanlı illet battı? Endüstri Devrimi’ni kaçırdığı amacıyla battı. Eskiden dalkılıç gidiyorduk, bilek gücü vardı. Önümüze geleni püskürtüyorduk. Şimdi elinde tüfek 500 metreden seni indiriyor. O devir Endüstri Devrimi’ni kaçırdıysanız ayakta tutamazsınız ayrımsız devleti. Deminden geldiğimiz proses henüz aheste benzeri süreç. Teknoloji devrimini bundan sonra derk etmek zorundayız. pırıl pırıl evlatlarımızın sıkıntılı dışına değil içerde üretmesi gerektiğine varsaymak zorundayız” dedi.’BÜTÜN ASKERİ HASTANELER ORDUMUZA TESLİM EDİLECEK’

Şu anda dünyada askeri hastanesi sıfır biricik ordunun Türk ordusu olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Askeri hastanesi olmayan biricik kalaba Türk Silahlı Kuvvetleri. Münasebet yok? Ne gerekçeyle? Defalarca söyledik. Ordunun ihtiyacı var. Askeri doktora ihtiyacı var. Sivil doktorla askeri hekim farklıdır. Eğitimleri birlikte farklıdır. Vermediler, vermiyorlar. Cıvıl Cıvıl istediği halde vermiyorlar. Ama benim bu millete sözüm var. İlk 1 hafta içerisinde GATA dahil hep askeri hastaneler vaktiyle olduğu kabil ordumuza teslim edilecek. Hiç kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Share: