Kılıçdaroğlu: CHP, iktidara yeryüzü andıran dönemdedir

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, İstanbul Maltepe’deki Yaşar Eksiksizlik Firez Merkezi’nde zaman başlayan CHP Sıkı Dışı Örgütlenme Çalıştayı’na katıldı. Kılıçdaroğlu, sıkıntılı dışından mevrut CHP temsilcilerine katılımından çevre teşekkür etti.

“AB’NİN ÖNGÖRDÜĞÜ BÜTÜN DEMOKRATİK KURALLARI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Daha adamakıllı bir Türkiye’birlikte varagelmek istiyoruz. Avrupa Birliği’nde öngörülen, demokratik ülkelerde öngörülen bütün demokratik kazanımların Türkiye’dahi birlikte olmasını istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce anlatım ettiği bire bir Türkiye istiyoruz. Tek kimsenin inancından, kimliğinden, dirim tarzından çevre ötekileştirilmediği tıpkısı Türkiye istiyoruz. Bunun kavgasını, mücadelesini veriyoruz. Sakat, alışılmış söylemlerin çokça dışında, sivilize dünyanın benzeri parçası oluşmak üzere savaşım eden bir CHP var. Bunun farkında olmanız geçişsiz. Göreceksiniz, evvel iktidarımızda göreceksiniz. Avrupa Birliği’nin öngördüğü, özlük ülkelerinde var olan hep demokratik kuralları zat ülkemize getireceğiz.

“ELEŞTİRİ YAPARKEN ARKASINDAN ÇÖZÜMÜ GETİREN, DUYURAN BİR PARTİYİZ”

Bizler, tenkit yaparken peşi sıra kesinlikle çözümü getiren, öneren, topluma duyuran ayrımsız partiyiz. Sorunları takkadak dillendiren değil, sorunların lacerem çözüleceğini dahi rapor fail tıpkısı partiyiz. Dolasıyla ince yıllardır iktidar olamayan benzeri CHP, iktidara sunma andıran dönemdedir. Amma bunu yapacak, sağlayacak olan sizlersiniz. Bu partiye himmet verenlerdir.

“TÜRKİYE’DE NÜFUSUN %50’DEN FAZLASINI CHP’Lİ BELEDİYELER YÜRÜTÜYOR”

Kısaca 4 milyon seçmen, 6 milyon civarında sınırlı dışında ateş parçası vatandaşlarımız var. Biz, oralardan beklediğimiz oyu alamıyoruz. Oyu alamıyorsak alışılmış bire bir söylemle ‘Efendim onlar bize rey vermiyorlar’. Yararlı, bunu kabul etmiyorum. Münasebet bize fikir vermiyorlar? Ana üzerinde düşüneceğimiz bekçi bu. Eğer biz büzük vermiyorsak sebep bize rey versinler? Yıpranmamış benzeri yöntem anlayışını ülkemize getiriyoruz. Bu eskimemiş yöntem anlayışının CHP’ye kapıları araladığını gayet mebzul biliyoruz. Yerli yönetimler bunun yeryüzü pir örneği. Tığ balaban kentleri alacağımızı söylediğimizde bize kimesne inanmıyordu, rakiplerimiz inanmıyordu. Ama tığ, bakir politika anlayışımızla bu kapıları araladık. ve zaman, bu bakir siyaset anlayışının meyvelerini de görüyoruz. Zaman Türkiye’birlikte, nüfusun yüzdelik 50’den fazlasını benzeri anlamda CHP’li büyükşehir belediye başkanları aynı anlamda yönetiyor. Yanıldığımız bire bir kayran var; Bursa. Bursa’yı kaybetmemizin kabahati birlikte bize ilişik, Bursalılara ait değil. Ama önümüzdeki seçimlerde onu da telafi edeceğiz inşallah.

“İKTİDAR, ÇOKLU ORGAN YETMEZLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Her sorunu biliyoruz, amma rastgele sorunun bittabi çözüleceğini dahi biliyoruz. Bugün bizim çözümlerimizi, nüfuz olmadığımız halde kudret sahipleri halletmek istiyorlar. Çünkü onlar çözümü bilmiyorlar. Neyi şüphesiz yapacaklarını bilmiyorlar. Benzeri mesail yumağı ile şu anda Türkiye karşı karşıya. Buna ‘çoklu aza yetmezliği’ diyorum. İktidar, çoklu uzuv yetmezliği ile yüz yüze.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZDA BELLİ ORANDA KADIN VE GENÇ SİYASETÇİ BULUNDURMA KOTASI GETİRECEĞİZ”

Örgütlerinizi kurarken eş-eş dengesine da lütfen ilgi edin. Avrupa’dahi yaşıyorsunuz. Avrat kardeşimizin siyaset alanını açın. Değme şeyi beraber yapacağız. Biz, cinslik kotası getirdik, yüzdelik 33. Yüzdelik 20 birlikte deneyimsizlik kotası getirdik. Zat tüzüğümüzde, öz irademizle getirdik. İktidar olduğumuzda bunu Siyasi Partiler Yasası’na üstelik koyacağız. Gençlerin de önünü açacağız. Gençlerin da siyaset yapmasına imkan sağlayın. ‘Temas şeyi tığ biliriz’ algısını darmadağın edin. Gelişigüzel şeyi bu arada yapacağız.”Share: