Kılıçdaroğlu mu, Pahal mı? Kavim İttifakı’nın cumhur reisi adayı ki olsun?

2023 yılının haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde enerjik eyyam yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Topluluk İttifakı’nın adayı olduğunu açıklarken, Budun İttifakı’nın adayı ise daha belirsizliğini koruyor. Başta CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu gelmek üzere umum ihtilaf liderleri ise namzet gösterecekleri ismi, intihap tarihinin muhtemelen olmasından sonraları açıklayacaklarını belirtiyor.

CHP LİDERİ ZİRVEDE

Seçimler amacıyla hoşgörüsüz tadat bitmeme ederken Kavim İttifakı’nın reisicumhur adayı olacak isimle ilişik tıpkı say yapıldı. Konuya ilgili tıpkı sormaca düzenleyen Areda Araştırı, vatandaşlara “Sizce Budun İttifakı’nın adayı ki olmalıdır?” sorusunu yöneltti. Ankete katılanların yüzdelik 41.3 kadar balaban çoğunluğu tercihini CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’ndan yana kullandı. Sıralamada Kılıçdaroğlu’nu Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Korkulu izlem etti.

İMAMOĞLU’NUN DÜŞÜNCE ORANI YÜZDE 3.3

Listenin üçüncü sırasında vakfedilmiş kâin eski HDP Kayırıcı Genel Başkanı Selahattin Demirtaş vadi alırken onu, yüzde 6,9 ile Memleket Partisi Umumi Başkanı Aşure Ayı İnce takip etti. İYİ Öğür lideri Meral Akşener’in yüzde 3.6 rey aldığı çalışmada, tercihini İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yana kullananların yüzdesi ise 3.3 adına açıklandı.

AÇIKLAMALARIYLA ADAYLIĞA YEŞİL IŞIK YAKIYOR

Her fırsatta namzetlik sinyali veren CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz haftalarda “Çıktığım bu yolda benimle misiniz? Evet benimle olun evet yolumdan çekilin” diye niteleyerek partililerine seslenmişti. Kılıçdaroğlu’nun bu açıklaması kulislerde namzetlik ilanı olarak yorumlanmıştı. CHP lideri tıpkısı ayrıksı konuşmasında ise “Altılı masa ismim üstünde uzlaşırsa hazırım. Devletin bittabi yönetilmesi gerektiği mahsus” ifadelerini kullanmıştı.

İşte anketten çıkan sonuç:

Share: