Kılıçdaroğlu: Sembol ve vatan kırmızı çizgimiz

Kılıçdaroğlu: Bayrak ve yurt al çizgimiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Şayet Türkiye bizim eş paydamızsa, öncü bizim kuma paydamızsa kim CHP için şunu ferah ferah söyleyebilirim; bizim 2 kırmızı çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Seçme tip eleştiri tür. Başımın üstünde. Ama simge ve vatan bizim al çizgimiz” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Altındağ ilçesinde planlı ‘Önce Türkiye Buluşması’ programında doyum önderleriyle bire bir araya geldi. Burada mütekellim Kılıçdaroğlu, herkesin kaygısının bir olduğunu belirterek, “Bu memlekette yaşıyoruz. Dünyanın en iyicene ülkesinde yaşıyoruz ve bu ülkede hepimiz yaşayış süresince varagelmek istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz. Kavgasız devam etmek istiyoruz. Ülkemizi izam etmek istiyoruz. Ama zaman geldiğimiz nokta beni kaygılandırıyor. Bu devleti kuran Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önce bu devletin siyasi bağımsızlığını sağladı. Yani; ‘Bayrağımın altında özgürce yaşayacağım, on paralık kimsenin müdahalesini akseptans etmeyeceğim’ dedi. Siyasal bağımsızlık tapu senedi Lozan’dır. 2’nci düz kazançlı bağımsızlıktır. Politik bağımsızlığınız vardır ama kazançlı bağımsızlığınız yoksa politik bağımsızlığınız seçme ahit tehlikededir. O nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Savaş meydanlarından kazanılan fütuhat hesaplı zaferlerle taçlandırılmazsa siyasal bağımsızlığınız tehlikeye girer’ diyor. Zaman geldiğimiz noktada bizim iktisadi bağımsızlığımız var mı?” diye konuştu.

‘BAYRAK VE VATAN KIRMIZI ÇİZGİMİZ'”Zer idealist kardeşlerim, Türkiye sevdalısı olan kardeşlerim bilcümle bu arada gelişigüzel tevessül etmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Düşün farklılıklarımız gibi. Amma eğer Türkiye bizim ortak paydamızsa, simge bizim ortak paydamızsa ki CHP için şunu ferah ferah söyleyebilirim; bizim 2 al çizgimiz var; bayrağımız ve vatanımız. Herhangi Bir tür tenkit kabil. Başımın üstünde. Amma sembol ve yurt bizim al çizgimiz. Bayrağımızın altında özgürcesine sürmek zorundayız. Bu olmadığı takdirde birilerine ağızotu olursunuz. Bire Bir gerçeği çokça dolgunca bilmemiz gerekiyor; Osmanlı illet battı? Sanayi Devrimi’ni kaçırdığı için battı. Eskiden dalkılıç gidiyorduk, kuvvet gücü vardı. Önümüze geleni püskürtüyorduk. Demincek elinde tüfek 500 metreden seni indiriyor. O devir Uran Devrimi’ni kaçırdıysanız ayakta tutamazsınız tıpkı devleti. Deminden geldiğimiz süreç elan alçak ayrımsız proses. Uygulayım Bilimi devrimini çıktı çıkarmak zorundayız. tertemiz evlatlarımızın güçlükle dışına değil içerde üretmesi gerektiğine farz etmek zorundayız” dedi.’BÜTÜN ASKERİ HASTANELER ORDUMUZA TESLİM EDİLECEK’

Şu anda dünyada askeri hastanesi olmayan yegâne ordunun Türk ordusu olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Askeri hastanesi sıfır tek cıvıl cıvıl Türk Silahlı Kuvvetleri. Ne yok? Ne gerekçeyle? Defalarca söyledik. Ordunun ihtiyacı var. Askeri doktora ihtiyacı var. Sivil doktorla askeri hekim farklıdır. Eğitimleri da farklıdır. Vermediler, vermiyorlar. Ordu istediği halde vermiyorlar. Ama benim bu millete sözüm var. İlk 1 hafta içerisinde GATA karışma bilcümle askeri hastaneler bir vakitler olduğu üzere ordumuza konfirmasyon edilecek. Tek kimsenin endişesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Share: