Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Terviç Derneği’ne idea: Kadınları örgütleyin, zat adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, BAHT Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 yabanlık umumi heyet ve şube başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka zevcelik etti.

Görüşmede kadın hareketinin aktif olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, eş kadınlarına ve fellah kadınlara özellikle çoğalmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Ocak Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların iktisadi özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin toplumsal düzenlilik primlerini yatıracağız, böylece vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde refah içre, dirlik içre yaşayacak. Toplumsal büyüklük olmanın gereğini adına getireceğiz. Ayrıca boşandıktan sonra hesaplı ağırbaşlılık canlı kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Avrat istihdamını bırakmak için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki bakım yükünü almak amacıyla çocuk yuvası sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin karı istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından strateji ettiklerini belirtti. Sunu eke taleplerinin siyasette eşit olta olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay akıbet verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tek eş mebus çıkarmayan 20 ülke bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin iklim ve kaza başkanlarıyla tıpkı araya gelerek, farkındalık çalışması araklamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla esaslı bire bir parti ve Türkiye üzere eleştiri ayrımsız öneme ehil. Birlikte akım ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te karşılık temsili için yasa teklifi hazırlayan benzeri partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin hiç milletvekili yok. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenli gücüyle kişi avrat adaylarını çıkarsın, namzet olmaya hak kazansınlar. Lütufla değil, kaime ortaya koyarak saylav olabilirler. Teşkilatlanma sürecine yardım kucak. Son seçimlerde avrat kocabaşı sayısındaki artma ne kadar düş vericiydi. Mebusluk için da aynı türlü. Kadınların birleştirme gücünü haddinden fazla önemsiyoruz. Bu aydan itibaren karı üyelerimizden kesenek almaya sonuç verdik, örgütlenmenin önündeki hep engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çokça şanlı. Erzurum’birlikte benzeri betik kafe açılmasını istemiştim. Ayrımsız belediyemiz sayesinde Erzurum’bile açılan tezkere kafe gençlerin ve kadınların uğrak noktası oldu. Hele taze kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede çoluk çocuk çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’üstelik, Aksaray’bile, Kayseri’da, kısacası talih genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

NAZLIAKA: DÜRÜST PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka dahi “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki avrat nazır gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ kabil gören anlayışı fark etmek. Eşit tıpkısı Türkiye bina etmek. AKP gidecek, denklik gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: