Kilosu 1 lira! CHP’li Atakum Belediyesi, çiftçiden aldığı karpuzu vatandaşa sattı

Atakum Belediyesi ve Samsunspor yandaş gruplarının Samsun’un Bafra ilçesindeki karpuz üreticisine destek olmak üzere “Lamba Karpuzu tarlada kalmasın” sloganıyla başlattığı ve 10 günde 400 titrem karpuzun yurttaşlara ulaştırıldığı tesanüt kampanyası sürüyor. Şehremaneti ekipleri bu kat de 30 ton karpuzu ilçesinin rustik mahallelerine ulaştırıyor. Özören Mahallesi’nden başlayıp başka mahallelere taşınan kampanya ile karpuzlar yurttaşlara ulaştırıldı. Atakum Şehremini Cemil Savran da çalışmalara katılarak hem bindi oldu hem üstelik mahallelilerle görüştü.

“28 KIRSAL MAHALLEYE ULAŞTIRACAĞIZ”

Kestirmece on gündür Bafra karpuzunu tüketiciye aksettirmek amacıyla çalıştıklarını tamlayan Sarban, “Üç amacımız var. Birincisi müstahsil emeğinin karşılığını alsın istiyoruz. İkincisi bitiren mevsiminde ucuz karpuz yesin istiyoruz. Üçüncüsü bile fiyatlar kendini dengelesin. Lamba Karpuzu kökünden koparıldıktan sonra yeryüzü fazla 10 devir içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu müddet içerisinde tüketilmezse çöpe gidiyor. Bizi da harekete nâkil bu oldu zaten. Bu süreçte kestirmece 400 titrem civarında karpuz vatandaşlara ulaştırıldı. 400 titrem karpuz gitmek, herkesin 10 kilogram karpuz aldığını düşünürsek 40 bin aileye karpuz ulaştırdık demektir. Bunu bundan sonra Atakum’un forma mahallelerinde yapmıştık. Şimdi üstelik kırsal mahallelerimizde yapıyoruz. Bugün Özören mahallemizdeyiz. Erte Erikli ve bu civardaki rustik mahallelerimizin tümüne, kestirmece 28 rustik mahallemize karpuzu ulaştıracağız.” dedi.

“TARIM PAYDAŞLARIYLA DİYALOGLARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ”

Üreticinin değerince karpuzunu satabilmesi için dayanışmanın büyüdüğünü söyleyen Deveci, “Bu tıpkı tesanüt eliydi. Samsun ve Türkiye fark etti. Tarımın ölçüsüz yapıldığı bile üreticiler ve ilgililer yoluyla fark edildi. Tıpkısı bambaşka amacımız da buydu ve gerçekleşti. Çarşamba hem birlikte Bafra ovalarında bundan sonraki ürünlerde tüketiciye ulaştıracak olan paydaşlarla diyaloglarımızı sürdüreceğiz. Bafra ve Çarşamba ovalarında üretilen ürünleri tarladan değerince alacaklar ve bölüt ucuz satacaklar. Karadeniz’e veya İç Karadeniz’e Adana’dan, Konya’dan, Antalya’dan karpuz, sebze, sonuç taşımayacaklar. Bafra’dan taşıyacaklar” diye niteleyerek konuştu.Share: