Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesinin Erasmus+ Projesine Millî Ajans’tan destek

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (KAEÜ) Erasmus+ Projesi, Millî Ajans’tan 71 bin 415 avro bindi almaya hak kazandı.

KAEÜ Aut İlişkiler Ofisi yoluyla hazırlanan proje kapsamında Filistin, Özbekistan, Ürdün, Kırgızistan, Kosova, Moldova, Ukrayna, Kolombiya ve Yıpranmamış Zelanda’daki üniversitelerle mektepli, akademik ve yönetimsel personel değişimi sağlanacak.

Proje sayesinde KAEÜ öğrencileri da ensiz dışında benzeri yükseköğretim kurumunda 3-12 ay müddet ile öğrenim görebilecek.

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, AA muhabirine, projenin, Kırşehir’in uluslararasılaşmasında delici ve sevimsiz benzeri dokunaklı olacağını söyledi.

Projelerinin 94 proje arasından seçilerek hatırı sayılır şekilde desteklendiğini vurgulayan Karakaya, KAEÜ ile 9 ülkenin üniversitelerindeki akademisyen ve öğrencilerin, düet çalışmalar sayesinde bir nice projeyi kuma akılla gerçekleştireceklerini, bunun da üniversitelerin cihanşümul değerlerini yansıtacağını vurguladı.

Karakaya, üniversitelerinde 2 bin 400’e yakın yabancı öğrencileri olduğunu, bu yılki kontenjanla sayıyı 3 bin 200’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

“60 ayrımlı ülkeden yabancı öğrenci eğitim bilimi alıyor. Esasen Kırşehir 60 farklı ülkenin hars farklılığına karı sahipliği yapıyor, bu benzeri uluslararasılaşmaktır, dünyalaşmaktır. 3 bin 200 öğrenciye ekleyerek Erasmus+’dan ati destekle, kente ati konuk öğrencilerimiz ve göndereceğimiz öğrencilerle birlikte 60 ülkeye bu 9 ülkeyi dahi katmış olacağız. Bunlardan bazılarından doğrusu öğrenciye sahibiz amma bazıları ilk kez olacak. Söz Temsili Yeni Zelanda veya Kolombiya’dan öğrenciler ati. Onlar KAEÜ’birlikte eğitim bilimi tedrisat almış olacaklar. Kırşehir’in kültürünü tanıyacaklar, o hars birikimi ile gelişigüzel kişi ülkelerine dönüp bu şehri anlatacaklar.”Share: