Kızılırmak Deltası’nın gün batımı manzarası düğün fotoğrafları üzere yeğleme ediliyor

Samsun’de mevcut Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve bili insanlarının beraberinde büyüleyen gün batımı dolayısıyla dernek fotoğrafı çektirecek çiftlerin ilgisini çekiyor.

Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları içinde düz düzlük 56 bin hektarlık alanı kapsayan, 356 kuş türünün beraberinde yılkı atları ve manda varlığı ile öne çıkan, endemik bitki türlerine eş UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gurup evire çevire görüntüler oluşturuyor.

5 bin 174 hektarlık kısmı yaban hayatı ihya alanı olan ve uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında dulda altında bulunan deltada irili ufaklı 20 göl ile balaban aynaz ve sazlık alanlar saha alıyor.

Kızılırmak Deltası, barhana sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri üzere da yaşamsal önem taşıyor. Deltanın korunması için mıntıka çevirici girişine vabeste bulunuyor.

Türkiye’nin yeryüzü majör sulak alanları arasında düzlük kayran Kızılırmak Deltası, dernek fotoğrafı çektirmek isteyen kadın ve damatların de flaş merkezi haline geldi.

Kentte fotoğrafçılık işleyen Tasavvur Turgut, AA muhabirine, bölgede çekilen fotoğrafları sosyal medyadan gören bir nice çiftin dernek fotoğraflarını burada çektirmek amacıyla kendileriyle iletişime geçtiğini söyledi.

Yeni evlenen çiftlerin gurup ışık çekimi üzere bölgeyi tercih ettiklerini anlatan Turgut, “Kısık bent olduğunu söyleyebilirim. Bura doğası itibarıyla biz fotoğrafçılar açısından da çokça tercih edilen tıpkısı kayran. Çokça geniş ve ayrımlı nebat örtüsüne eş. Çok estetik fotoğraflar çekiyoruz.” dedi.

Share: