Kocaeli’de 17 yıl ilk 2 kişiyi öldürmekle suçlanan sanık bilgili karşısında

Kocaeli’üstelik 17 yıl önceki 2 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle hakkında dava açılan sanığın yargılanmasına başlandı.

Kocaeli 3. Bati Ukubet Mahkemesindeki duruşmada, vakfedilmiş sanık N.E, öldürülmüş Hasan Hallaç’ın çocukları ile taraf avukatları amade bulundu.

Sanık N.E. savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddederek, görüngü günü kendisi, Hasan Hallaç, Süleyman Acar ve T.O’nun, Hallaç’ın aylı miktarda parası olduğunu ve efsanevi kabul etmek istediğini söylemesinden bilahare yola çıktıklarını söyledi.

Arabayı Atımcı’ın kullandığını, T.O’nun yolu tarif ettiğini rapor eden sanık, kendisinin bile arızi koltuğunda oturduğunu kaydetti.

Sanık, çalılık alanda durduklarını, Hallaç, Acara ve T.O’nun abdesthane ihtiyaçlarını kaplamak, kendisinin da akşam ezanı namazını geçirmek amacıyla arabadan indiğini anlattı.

Çevrede kuyu üzere yerler olduğunu aktaran sanık, T.O’nun bu yerleri göstererek, “Buralarda gömü arayacağız, hepinizi fakirlikten kurtaracağım.” dediğini kanıt etti.

Yola devam etmelerinin ardından 10 zaman bilahare yavaşladıklarını dile getiren sanık, şöyle bitmeme etti:

“Makine içerisinden zırh sesi duyuldu. Ne oluyor diye Hasan Hallaç ile birbirimize baktık. Çevirgeç bu esnada durmuştu, kendimi dışarı attım. Hasan dahi dışarı imdi. Geldiğimiz yöne akilane kaçmaya çalışıyordu. 5-10 girişim atmadan T.O. yetişti. T.O, Hasan’a keder etti. T.O. silahla dönüp bana akla yatkın koşmaya başladı. Bana, ‘Sen benim kardeşimsin.’ dedi. Ego daima ‘Sen ne yaptın?’ diyordum. Sonrasında bana, ‘Yardım vücut Hasan’ı çekelim.’ dedi. Ego yardım etmedim. T.O, Hasan’ı yerde sürükleyerek dereye akıllıca çekti. Orada şarampol vardı. Hasan Atımcı’ı ve Süleyman Acar’ı şarampole yuvarladı.”

Peşi Sıra T.O. ile arabaya bindiklerini tamlayan maznun, İstanbul’a giderken yersiz bire bir yerde durduklarını, T.O’nun araçta olan kanları bezle temizlediğini söyledi.

Aracı Gebze civarında nöbet üstünde aynı spor tesisinin önünde bırakarak, oradan ayrıldıklarını anlatan maznun, “Ayrılmadan ilk T.O. bana, ‘Ailen var, ikimiz birlikte birbirimizi tanıyoruz. Kimseye aynı husus söylemezsek bu fenomen kapanır, doğrusu hak ettiklerini buldular.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Sanık, olayda makbul silahın namına ilgilendiren olup olmadığını bilmediğini belirterek, emlakçılık işi yaptığını, iş yerine silahla gelen müşteriler olduğu için olaydan kısaca 2 kamer önce kendisine silah aldığını belirtti.

Sanık N.E, “Silahı bırakacak kimseyi bulamayınca silahı T.O’ya verdim. Olaydan bilahare İstanbul’a taşınırken T.O’ya verdiğim silahı geri aldım. Tıpkısı sene sonraları silahı kaybettim. O dönemde bedava çekten mapus cezam vardı. Bu yüzden silahımın kaybolduğuna dair tıpkı ihbarda bulunamadım. FETÖ’den mevkuf kaldım ama ceza almadım. Üzerime atılan suçu akseptans etmiyorum.” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanığın alıkonulma halinin devamına karar vererek, duruşmayı 21 Antrakt’a erteledi.

Olayın geçmişi

Faili müphem cinayet dosyalarını baştan ele düz İl Güven Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi Cinayet Kürsü Amirliği ekipleri, 15 Boşluk 2005’te Sepetçiler köyü Taşocakları mevkisinde ormanlık alanda tabancayla vurularak öldürülen Hasan Hallaç ile Süleyman Enerjik’ın acımasız zanlılarının yakalanması amacıyla himmet yaptı.

Güllabi sıklet bölgesinde küsurat cinayet mahalli ve delilleri baştan gözden nâkil kol, maktuller ile gelişim ilişkileri bulunan N.E. ve 2020 yılında keyif sorunları zımnında öldüğü anlaşılan T.O’nun cinayeti gerçekleştirmiş olabileceklerine dayalı bilgilere ulaştı.

Polis, Çeltek ve Düzce’da 6 Ocak’ta gerçekleştirdiği senkronik operasyonda, N.E’nin yanında olaya dahil oldukları memul 2 şüpheliyi gözaltına aldı.

FETÖ üyeliği iddiasıyla elan önce 12 ay cezaevinde kaldığı belirlenen ve işlemlerinin arkası sıra Kocaeli Adliyesine sevk edilen N.E. çıkarıldığı gözetleyici barış ceza hakimliğince tutuklanmış, değişik 2 berbat ise emniyetteki işlemlerinin peşi sıra azade bırakılmıştı.

Share: